NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


travenie

Moja mama 62r prekonala Helikobacter pylori pred rokom a bola riadne preliecena ale stale ma pocit tazkeho zaludku a podla lekara na gastro je to tzv. lenivy zaludok. Bola dva krat na hadicku a vraj inu chybu tam nevidia a preto uziva probiotika kazdy den no aj Helicid a prokinetiká. Uz schudla na polovicu svojej optimalnej vahy a stale sa cíti zle. Prosim o radu ako uzivat probiotika, ktore by boli najvhodnejsie a ci s nimi moze spolu uzivat aj davku vitaminu C ? Pripadne co doporucujete vy ? Ako jej taz zaludokvyliecit. ? Dakujem.

Dobrý deň, pre pacientov z intenzívnymi tráviacimi ťažkosťami je najvhodnejšie probiotikum Colon Dophilus, obsahuje väčšie množstvo baktérií, viac prospešných druhov a aj vlákninu-inulín.

 

Kým má Vaša mamička problémy môže probiotiká užívať v dávke 2x denne 1 kapsula s jedlom alebo po jedle, po odoznení ťažkostí je udržiavacia dávka 1 x denne 1 kapsula na prevenciu návratu ťažkostí. Probiotiká sa môžu podávať preventívne dlhodobo aj bez prestávok.

 

Vitamín C môže mama užívať, ale nie súčasne s probiotikami, aspoň v 1-2 hodinovom odtupe. Ak sa Vaša mam subjektívne cíti stále zle, je potrebné pátrať po príčine, kontaktovala by som ešte 1-2 nezávislých lekárov – gastroenterológov. Dôležitá je aj uprav stavy a jej pravidelný príjem i keď v menších dávkach.

 

Pravidelné stravovanie 5-6 jedál denne tiež prispeje k nabudeniu metabolizmu a pravidelnej produkcii tráviacich štiav. Spočiatku sa Vaša mama môže cítiť plná, ale o pár dní, týždeň, si žalúdok začne pýtať jedlo sám.

 

Dôležité je aj pozorovať či komplikácie s trávením nespôsobujú len niektoré potraviny – Vaša mama ich nemusí dobre tolerovať, prípadne na ne môže byť alergická (napr. lepok, mlieko, vajcia, mastné jedlá, kôrovce, orechy a podobne….).

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov