NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


travenie

Dobrý deň, chcem sa opytať, ktore probilotika by boli vhodne pri intolerancii na bielkovinu kravskeho mlieka a histaminovej intolerancii.
Ďakujem.

Dobrý deň.

Alergia na bielkovinu kravského mlieka a intolerancia laktózy sú ochorenia, ktoré si ľudia často zamieňajú. Sú to dve odlišné ochorenia s odlišnou príčinou vzniku, i keď niektoré príznaky môžu byť spoločné. Predpokladám, že u Vás sa jedná o alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Liečba spočíva v dodržiavaní bezmliečnej diéty, je potrebné vyhýbať sa mlieku vo všetkých jeho formách.
Bielkoviny kravského mlieka sa nachádzajú v mlieku (i bezlaktózovom) a mliečnych produktoch – jogurty, syry, tvaroh, maslo, smotana, cmar… Môžu sa však vyskytnúť aj v iných potravinách, preto je dobré čítať zloženie potravín. Probiotiká sa pri tomto ochorení doporučuje podávať pravidelne na úpravu črevnej mikroflóry.
Histamínová intolerancia je spôsobená nedostatočnou aktivitou alebo množstvom enzýmu DAO (diaminooxidáza), ktorá rozkladá histamín obsiahnutý v potrave. Zo stravy je potrebné vylúčiť potraviny s vysokým obsahom histamínu (napr.: rajčiny, orechy, kakao, ryby, kvasená kapusta, …). Užívanie probiotík primárne nevylieči histamínovú intoleranciu, podporí však celkovú imunitu organizmu a revitalizáciou črevnej mikroflóry môže zmierniť príznaky histamínovej intolerancie, hlavne nafukovanie, hnačku a celkovo pocit črevného diskomfortu.
Pri výbere probiotík odporúčam orientovať sa podľa veku. Ak ide o dospelého pacienta vyberieme Adults Dophilus (2 miliardy živých baktérií a 7 probiotických kultúr), Colon Dophilus (10 miliárd živých baktérií a 10 probiotických kultúr) a u detského pacienta Infants Dophilus Plus (prášková forma, 6 miliárd živých baktérií a 7 probiotických kultúr) alebo Children Dophilus (2 miliardy živých baktérií a 6 probiotických kultúr). Pre bližšie info o konkrétnych probiotikách navštívte stránku www.monsea.sk

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová
Monsea, s.r.o.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov