NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


24-05-2017 jan kloper

Probiotiká pre dospievajúceho syna

travenie

Dobrý deň,

poprosím Vás o odpoveď na tieto otázky:

– aký typ probiotik nám doporučíte pre syna 14 rokov, je chudý, pritom veľa je, ale pravdepodobne má zlé vstrebávanie živín
– ďalší proble´m je nervozita, náladovosť až úzkosť, na nete som čítal, že pre psychickú pohodu sú dôležité probiotiká s Bifidobacterium infantis?

ďakujem a teším sa na Vašu odpoveď, Kloper Ján

Dobrý deň.

Z toho čo píšete, je ťažko vyzistiť aký problém má Váš syn. Chcete probiotiká aby pribral a zmizla úzkosť či nervozita? Nemyslím, že tu probiotiká problém vyriešia, i keď v zmysle podpory tráviacich funkcií, by Vášmu synovi pomôcť mohli.
Problémy s nízkou hmotnosťou zväčša súvisia s typom postavy človeka – predpokladám, že Váš syn má astenický typ postavy. Títo ľudia majú rýchly metabolizmus, môžu zjesť takmer čokoľvek a nepriberú. Keď áno, zvyčajne až vo vyššom veku (tak po 30tke). Ja osobne si myslím, že dôležité je, aby Váš syn pravidelne jedol (optimálne 5 x denne), prijímal veľa proteínov, ktoré sú potrebné pre budovanie svalovej hmoty. Môžete prípadne pridať aj nejaký proteín ako doplnok výživy. Dôležitý je tiež dostatočný príjem „zdravých tukov“, teda nenasýtených mastných kyselín (olivový olej, ryby, orechy…) Prakticky jediným spôsobom ako nabrať svalovú hmotu je pravidelné cvičenie – silový tréning, cvičenie s vlastnou hmotnosťou. Váš syn má však 14 rokov, teda je v období kedy sa vyvíja, začínajú pracovať mužské hormóny, preto by som všetko ohľadne cvičenia a prípadného naberania svalovej hmoty konzultovala s lekárom. Ďalším možným dôvodom štíhlosti Vášho syna môže byť problém s trávením niektorých živín, chýbanie istých enzýmov a pod. Na toto Vám ale odpovie len lekár, ktorý zhodnotí celkový zdravotný stav Vášho syna. Nech už sú tráviace problémy Vášho syna akékoľvek, na podporu tráviacich funkcií v rámci probiotík by som mu odporučila  Colon Dophilus v dávke 1xdenne 1 kapsula.
Čo sa týka jeho náladovosti, nervozity či úzkosti, tam by som sa na B.infantis nespoliehala. Neviem aké problémy Váš syn má a prečo trpí uvedenými problémami. Ak však máte pocit, že tieto problémy sú vážnejšie ako klasické „plieskanie pubertou“, odporúčam Vám navštíviť psychológa.
Prajem pekný deň.
S pozdravom,
PharmDr. Katarína Pacigová

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov