NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


zive-bakterie

dobri den mam autoimunne ochorenie stitnej zlazy neberiem tabletky mozem uzivat probiotika dakujem

Dobrý deň.

Štítna žľaza vylučuje niekoľko hormónov štítnej žľazy, hlavným je tyroxín. Tieto hormóny ovplyvňujú hlavne metabolizmus, rast a vývin a telesnú teplotu.
To, že niečo so štítnou žľazou nieje v poriadku sa prejavuje rýchlym kolísaním hmotnosti, emocionálnym kolísaním, únavou, črevnými či menštruačnými problémami, bolesťou svalov alebo kĺbov, krehkými vlasmi, spomaleným metabolizmom, tŕpnutím končatín a pod.
Pri autoimunitnom ochorení štítnej žľazy imunitný systém, ktorý nás normálne chráni a bojuje napr. proti vírusom, baktériám alebo rakovinovým bunkám začne bojovať proti vlastným bunkám ľudského tela a začne ich ničiť. V napadnutom tkanive takto dochádza k vzniku zápalu.
Autoimunitným ochorením, ktoré býva najčastejšou príčinou hypertyreózy (nadmernej tvorby hormónov štítnej žľazy) je Graves – Basedowa choroba. Liečba tohto ochorenia spočíva v znížení tvorby hormónov pomocou tyreostatík, čiastočným alebo úplným odstránením štítnej žľazy rádiojódom alebo chirurgicky. Ochorením, ktoré býva najčastejšou príčinou hypotyreózy (nedostatočná tvorba hormónov štítnej žľazy) je Hashimotov zápal štítnej žľazy. Liečba tohto ochrenia je zameraná na doplnenie chýbajúcich hormónov. Každopádne liečba patrí do rúk endokrinológa, prípadne aj imunológa. Niekedy môže byť forma ochorenia natoľko mierna, že pacient nepotrebuje užívať lieky a namiesto toho sa volí postup „ostražitého vyčkávania“, či sa stav postupom času nezhorší. V tomto prípade budete chodiť na pravidelné lekárske kontroly.
Samozrejme je vhodné ak si trochu „pomôžete“ aj sama. Vylúčte alebo znížte príjem kofeínu, cukru a rafinovanej múky. Pridajte do potravy viac bielkovín a zdravých tukov (olivový olej, orechy, avokádo). Keďže veľká časť imunitného systému je lokalizovaná v gastrointestinálnom trakte, je dôležité udržiavať si črevnú bakteriálnu flóru v dobrej kondícii
Pridajte si do stravy probiotiká, napríklad kyslú kapustu, prípadne siahnite po výživovom doplnku (napr. Adults Dophilus). Dôležitý je pohyb, ktorý stimuluje prácu čriev. Takže odpoveď na Vašu otázku či môžete užívať probiotiká je jednoznačne áno.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov