NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


testy

Dobry den, pisem Vam v mene mojej mami (58 rocna). Dnes bola na vysetreni u odbornika kvoli zacinajucej osteoropoze a ten ju poslal do garstroenter. poradne z dovodu podozrenia na celiakiu pretoze ju povazoval za prilus „chuducku“. Pricom je vysoka 1,64 cm a vazi okolo 52-4 kg. Moja mama bola odjakziva stihlej postavy takze pevne verim, ze nejde o priznak tejto choroby.

Uvedeny doktor jej velmi nevystvetlil ake vysetrenie je potrebne podstupit na odhalenie celiatiky. Zaujimalo by ma akym sposobom sa diagnistikuje uvedena choroba? Da sa zistit napr. aj z krvi? nechcela by som, aby moja mama podstupila pre nu nepotrebne a hlavne neprijemne vysetrenie. Za Vasu odpoved vopred dakujem. Katarina

Pani Szikelová! Celiakiu viete odhaliť aj napríklad z krvi. Rada by som Vám povedala, že črevná biopsia je pre Vašu mamu zbytočná, no nie je tomu tak. Najmä ak je dôvodné podozrenie, že Vaša mama trpí na celiakiu. Diagnostika celiakie vždy pozostáva z 2 krokov: 1. odhalenie protilátok vylučujúcich sa u celiatikov pri kontakte čreva s lepkom (respektíve proti enzýmu, ktorý lepok štiepi) 2. črevná biopsia na ktorej lekár pozoruje zmeny na čreve Oba kroky sú nezbytné na potvrdenie diagnózy.

 

Celiatik test tvorí prvú časť diagnostického procesu a môže Vašu maminu nasmerovať k tomu, či je podozrenie lekára opodstatnené. Celiakia je považovaná za potenciálne prekancerózny stav, preto je nutné ju čo najskôr odhaliť. To, že Vaša mama bola štíhla od mlada, neznamená, že na celiakiu netrpí, ale nemusí nutne znamenať túto diagnózu. Je však nutné túto možnosť preskúmať a predísť tak možným zdravotným komplikáciám.

 

Ak je príčinou zhoršovania jej osteoporózy celiakia, po zavedení bezlepkovej diéty by mohlo nastať spomalenie postupu ochorenia (celkom iste viete, že osteoporóza je u starších ľudí a najmä žien po menopauze bežná, preto nehovorím o potlačení ochorenia). Na základe nášho predbežného testu viete zistiť, či sa jedná o celiakiu, ale napríklad bezlepkové potraviny by Vašej mame mohli byť predpisované na lekársky predpis len na základe oboch vyšetrení, ktoré som spomínala.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov