NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


11-11-2010 Katarína Petrová

Po bezlepkovej diéte sa výsledky nezlepšili

testy

Moja dcera je uz rok na bezlepkovu dietu a stale ma vysoke hodnoty markery 315 a protilatok ma Ma 3. Preco?

Pani Saboviková! Na túto otázku si dovolím tvrdiť Vám jednoznačne neodpovie ani lekár. Pacienti s celiakiou trpia na rôzne problémy a aj výsledky sa zlepšujú v rozpätí od pol roka do roka a pol. Príčinou je rôzny stupeň poškodenia čreva, či rôzna odpoveď organizmu na liečbu.

 

Jednoznačne je nutné stav Vašej dcérky monitorovať (aj napríklad prostredníctvom Celiatik testu, napríklad realizáciou v polročných intervaloch). Jej stav by ste mali konzultovať s jej lekárom.

 

V niektorých hraničných prípadoch liečba nemusí zaberať a lekár zvolí terapiu prostredníctvom protizápalových hormónov – ale táto liečba je indikovaná len v nutných prípadoch.Určitou možnosťou je aj to, že Vaša dcérka neúmyselne, či úmyselne konzumuje nesprávne potraviny. V takom prípade by sa jej stav nezlepšoval celkom iste. Veľký problém v tomto zmysle býva s deťmi v puberte.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov