NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


testy

Dobrý deň. Na doporučenie priateľky som si kúpila test na intoleranciu potravín ,,Food Detective™,pretože mám už roky ťažkosti – krče hlavne po jedle ,ale aj hocikedy v priebehu dňa,zápchu a občas hnačku,bolesti hlavy a klbov,pocit nafúfnuteho brucha,slaboosť.

Od malička som anemická a vždy som bola podváhova. Spravila som si tetnto test a vyšli mi silne pozitívne výsladky na intoleranciu pšenice,kr. mlieka a lepku.

Na základe tohto ma obv. lekárka odoslal ku gastroenterologovi,kde mi okre anti gliadinu IGg vyšlo všetko negat. No napriek tomu som po vyšetrení vysadila lepok,pšenicu aj mlieko a čuduj sa svete, po rokoch sa cítim dobre nemám krče, stolica skoro pravidelne,pocit ťažoby žalúdka a nafúknute brucho prestali.

Chcela by som sa spýtať ,či môžem bezlepkovú dietu/alebo aspoň sa vyhýbať lepku/ dodržiavať aj keď nemám celiakiu. Ďakujem.

Pani Majka! Spýtať by ste sa mali odborníka – teda gastroenterológa. To, že Vám vyšli pozitívne protilátky triedy IgE (Food Detective) a IgG môže naznačovať, že sa jedná o alergiu na lepok, nemusí sa však jednať o celiakiu. Toto ochorenie s však dá jednoznačne vylúčiť až po vyšetrení lekárom – nielen po vyšetrení protilátok z krvi.

 

Moja odpoveď laika by bola, ak Vám to robí dobre, nič Vás nenúti lepok konzumovať. No ak by ste bola napriek tomu celiatičkou, museli by ste lepok zo stravy vylúčiť oveľa dôkladnejšie. To značí kontrolovať aké Éčka v potravinách konzumujete, nepožívať alkohol s obsahom lepku, tyčinky, syry, salámy s obsahom lepku a podobne.

 

Takže môj názor informovaného laika nadôvažok znie, poraďte sa ešte pre istotu s odborníkom. Ak táto neľahká cesta nie je pre Vás nevyhnutnou, môže Vás nasmerovať k správnemu riešeniu Vášho problému.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov