NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


testy

Dobry den Vam prajem, mna by zaujimalo, ci je mozne aby som mala celiakiu ked mi pred troma rokmi robili gastroskopiu a vysledky boli negativne…je nutna dalsia gastroskopia? vysledky sucasnych krvnych testov su : gliadin IgA 0.187 neg., gliadin IgG 4.402 pozit., transglutaminaza IgA 0.104 neg. Neznamena to ze transgl. je neg. nepritomnost celiakie?

Pani Denisa! Gastroskopické vyšetrenie sa pri odhaľovaní celiakie nerobí. Na potvrdenie celiakie je totiž nutné realizovať črevnú biopsiu, teda odber vzorky sliznice z tenkého čreva. Lekár tak zistí či sa na povrchu tenkého čreva dajú pozorovať zmeny, ktoré by značili jeho poškodenie.

 

Prítomnosť celiakie ako ochorenia nemôže byť vylúčená len na základe neprítomnosti IgA protilátok v sére, či krvi. Existuje malé množstvo celiatikov, ktorí vôbec neprodukujú IgA protilátky. Stav sa nazýva IgA deficiencia.

 

Vo Vašom sére bola preukázaná prítomnosť protilátok IgG, aj dôkaz IgG protilátok naznačuje, že sa jedná o celiakiu. Pre definitívne stanovenie diagnózy však nutne musíte kontaktovať gastroenterológa.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov