NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


zdravie-zeny

Na cytologickom vysetreni bolo zistene, ze mam chlamydie. Som vydata 9 rokov a okrem manzela som nemala ineho partnera. Manzel mi tvrdi, ze taktiez nemal iny pomer. Nemam dôvod mu neverit. Okrem toho velmi tuzi po druhom dietati. Po dvoch rokov som suhlasila s druhym dietatom. No teraz, po tejto diagnoze vaham. Aka je %-tualna moznost, je realne, aby som dostala chlamydie aj inak ako pohlavnym stykom?

 

Manzelovi dôverujem, no aj napriek tomu mam pochybnosti, som neista. Momentalne sme obaja vybrali antibiotika. Pred zistenim diagnozy mi bolo odstranene vnutromaternicove teliesko. Hrozi v prípade otehotnenia nejake riziko? Aky je predpoklad, ze sa chlamydie nebudu opakovat? Ďakujem

Dobrý deň!
Dovoľte, aby som citovala názor väčšiny odbornej verejnosti. „Chlamydia trachomatis, ktorá vyvoláva infekcie močovopohlavného systému sa prenáša takmer výhradne pohlavným stykom, ale aj priamym kontaktom s kontaminovanými predmetmi – bielizňou, vreckovkami, uterákmi. Preto takmer výhradne, lebo existujú jedinci, ktorí boli evidentne infikovaní C. trachomatis, avšak prenos pohlavným stykom kategoricky vylúčili. Je potrebné si uvedomiť, že pohlavný typ chlamýdie je vysokoinfekčný a šanca nakaziť sa pri nechránenom pohlavnom styku je asi 60%. Len pre zaujímavosť šanca nakaziť sa infekciou HIV je asi 0,3-0,6%. Chlamydia trachomatis je najčastejšou pohlavne prenášanou chorobou vo vyspelých krajinách“ . (www.primar.sk)

 

Tento podstatný fakt nemusí nutne znamenať, že Váš manžel Vám bol neverný. Nedá sa to však ani celkom vylúčiť, toto závisí len na dôvere dvoch ľudí v partnerskom vzťahu. Nenavštívili ste nedávno termálne alebo iné kúpalisko? Nie všetci chorí sú tak ohľaduplní, či možno ani nevedia, že ak trpia na pohlavne prenosnú chorobu, alebo akokoľvek infekčnú chorobu (napríklad kvasinky), nemali by sa kúpať na verejných kúpaliskách.

 

Patogény – škodlivé baktérie majú radi vlhké prostredie. Vaginálny ekosystém ženy je za bežných okolností osídlený prospešnými baktériami a pokiaľ funguje správne imunitný systém, je telo ženy pred infekciou napríklad v bazéne veľmi dobre chránené. Ak je však imunitný systém oslabený, či prirodzený ekosystém vagíny nepriaznivo pozmenený, napríklad po užívaní antibiotík, je možné, že prieniku baktérií do tela nemá čo efektívne brániť.

 

Ja osobne, ako aj mnohí lekári nevylučujú možnosť infekcie z vody. Možnosť predstavuje aj prenos z verejných toaliet, i keď tú viacerí odborníci spochybňujú. Dúfam, že som Vám aspoň trocha odpovedala na Vašu otázku. Percentuálne sa to vyjadriť nedá. Ak sú chlamýdie efektívne preliečené u oboch partnerov, nemali by ste trpieť na recidívu. Faktom však je, že ak chlamýdiová infekcia v tele pretrvá (sa neprelieči), môže ohroziť plodnosť oboch partnerov ako aj eventuálne tehotenstvo. Po preliečení Vám lekár iste urobí opätovnú výter a odošle vzorku na mikrobiologickú analýzu na potvrdenie efektivity preliečenia. Ak sa vzorka vráti bez prítomnosti chlamýdií, ste zdravotne v poriadku. Poraďte sa však s lekárom, či netreba nejakú dobu (pár mesiacov) s počatím počkať.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov