NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


testy

Dobrý deň, chcela by som sa pýtať, kto mi má urobiť odber krvi na zistenie celiakie? Bola som na vyšetrení gastroskopiou, kde som mala výsledky ok, ale že mám prísť ešte raz a vzorky dajú do suchého ľadu, že je tam predpoklad na celiakiu, ale ja by som volila menej drastický spôsob, odber krvi, len moja obvodná lekárka mi povedala, že to oni nerobia a mám sa objednať na gastre. Lenže ja odmietam absolvovať ďalšiu gastroskopiu, keďže sa to dá aj iným spôsom. A celiakia je vrodená choroba, tak neviem ako by som k nej prišla, alebo mám len málo informácií? Vopred ďakujem za skorú odpoveď. Monika

Milá Monika! To, že nikto v rodine netrpí na podobné problémy ako máte Vy, neznamená, že nikto v rodine celiakiu nemá, ale kiež by to tak bolo. Celiakia môže totiž prebiehať aj úplne bez príznakov, teda zjavných zdravotných problémov. Bolo by teda vhodné dať sa v rodine otestovať.

 

Diagnostika celiakie však vždy pozortáva z dvoch krokov – zistenie prítomnosti protilátok v krvi (napríklad prostredníctvom voľnedostupného Celiatik testu, alebo u všeobecného lekára, respektíve gastroenterológa), následne je nutné vykonať aj črevnú biopsiu.

 

Jedná sa o nepríjemné vyšetrenie, avšak len toto vyšetrenie odhalí v akom stave Vaše črevo skutočne je a nakoľko je poškodené. Informácií máte zrejme dosť, no celiakia je veľmi komplikované ochorenie. Často sa maskuje a prejavuje ako úplne iné zdravotné problémy – neplodnosť, bolesti hlavy, osteoporóza, nevysvetliteľná únava a podobne.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov