NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


Dobrý deň, chcela by som sa spýtať čo hovoríte na kombináciu celiakie s vegetariánstvom. Čo keď človek, ktorý od detstva nekonzumuje mäso (lebo mu je to odporné) zistí, že je celiatikom? Je možné sa stravovať plnohodnotne? Nahradiť všetko…Ďakujem

Pani Janka! Ústav verejného zdravotníctva na svojej stránke uvádza: Zdravotné riziká vegetariánstva spočívajú v príjme bielkovín a tukov, ktorých kvalita je nie vždy vyhovujúca a v príjme nedostatočného množstva vitamínov a minerálnych látok.V období rastu a vývinu dieťaťa je príjem výhradne rastlinných bielkovín nedostatočný. Týka sa to najmä dojčiat a detí vegánov a vegánskych matiek.

 

Čo sa týka príjmu živočíšnych tukov, treba zdôrazniť, že pri ich vylúčení zo stravy je ich príjem skoro nulový. Z vitamínov možno v tejto súvislosti spomenúť vitamín B12, ktorý sa nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu. Nakoľko požadované množstvo tohto vitamínu denne je pomerne malé, zdravotné dôsledky prameniace z jeho nedostatku sa môžu prejaviť až po niekoľkých rokoch vegánskeho spôsobu stravovania.

 

Nedostatok železa je rizikom vegánskeho aj vegetariánskeho stravovania detí aj dospelých a vyskytuje sa dvakrát častejšie ako o ľudí s klasickým spôsobom stravovania. Vstrebávanie železa z rastlinnej stravy predstavuje asi 3 %, zo živočíšnych zdrojov je to cca 15 %. Vegáni a vegetariáni môžu mať aj nižšie hladiny vápnika a zinku. Na druhej strane je nutné zdôrazniť, že vegetariánske stravovanie spĺňa všeobecné zásady výživy v prevencii kardiovaskulárnych, onkologických ochorení a cukrovky spočívajúce v redukcii tukov a cholesterolu a v preferovaní rastlinných tukov obsahujúcich nenasýtené mastné kyseliny. Táto strava obsahuje tiež viac vlákniny a antioxidačných vitamínov.

 

Okrem toho je vegetariánske stravovanie obyčajne spojené aj so zdravým životným štýlom, čo má priaznivý vplyv na zdravie. Predpokladom je však rozumné plánovanie vegetariánskej stravy. Ak obsahuje mlieko, mliečne výrobky a prípadne vajcia, môže takáto strava z výživového pohľadu spĺňať požiadavky na stravovanie detí aj dospelých. To je názor, ktorý s nimi zdieľam aj ja.

 

Mnohí lekári sa však domnievajú, že vegetariánstvo nie je pre celiatika príliš vhodné. Celiatik by mal mať čo najrozmanitejšiu stravu, aby sa mu zabezpečil dostatočný prísun živín. Poradiť by ste sa však mala so svojím gastroenterológom, ktorý lepšie pozná Váš zdravotný stav a poradí Vám fundovane či je vo Vašom prípade nutná zmena stravovacích návykov.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov