NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


16-11-2015 miroslav polka

H. pylori

travenie

zdravim,možem uživat preventivne 1x za den napr. helicid?mam helicobakter a po prvej liečbe sa nezničil,da sa vobec zničit?dakujem za odpoved.

Dobrý deň.

Neuvádzate či máte okrem infekcie baktériou H. pylori prítomné aj nejaké ochorenie gastrointestinálneho traktu. Preto Vám to vysvetlím možno trochu obšírnejšie:) Liečba infekcie H. pylori spočíva v podávaní troj- až štvor – kombinácie liečiv. Táto sedemdňová liečba zničí baktériu u 80%pacientov. 20%pacientov potrebuje preliečiť znova, 5-6% pacientov potrebuje i tretiu liečbu a infekcie sa nedokáže zbaviť asi len 2%pacientov. Je teda veľmi pravdepodobné, že patríte k 98% a potrebujete druhú alebo tretiu liečbu. Tá patrí do rúk skúseného gastroenterológa, ktorý zároveň odsleduje či Vám liečba zabrala.
Infekcia H.pylori patrí medzi najčastejšie infekcie. Táto baktéria má niekoľko kmeňov, s tým menej agresívnym kmeňom dokáže mnoho ľudí prežiť bez problémov celý život.  Problémom sú agresívnejšie kmene. Po preliečení infekcie H.pylori klesá riziko vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov až päťnásobne a riziko krvácavých stavov v tráviacej sústave až dvadsaťnásobne. Preto by som naozaj popremýšľala, či nestojí zato ešte infekciu preliečiť.
Pýtate sa na preventívne užívanie Helicidu. Helicid je liek s obsahom liečiva omeprazol. Toto liečivo zníži sekréciu žalúdočnej kyseliny. Kombinácia vysokej hladiny tejto kyseliny a prítomnosť H.pylori je predpokladom pre vznik žalúdočného vredu a atrofickej gastritídy, ktorá súvisí so zvýšeným rizikom rakoviny žalúdka. Takže keď si dáte Helicid, znížite síce kyslosť v žalúdku, nato aby sa však zlikvidovala samotná baktéria je potrebná vhodná kombinácia s antibiotikmi. Helicid sa dáva preventívne až po preliečení infekcie, aby sa predišlo agresívnemu pôsobeniu kyseliny na sliznicu žalúdka či pažeráka (v prípade ochorení ako gastroezofageálny reflux, či už existujúci žalúdočný alebo dvanástnikový vred) a tým spojeným nepríjemným príznakom (pálenie žáhy, grganie a pod…). Netreba zabúdať, že pri vhodnom používaní tohto liečiva predchádzte tomu, aby už existujúce ochorenie prešlo do zhubnej formy (rakovina žalúdka alebo pažeráka).
Takže moja rada znie, ísť k lekárovi, infekciu preliečiť a potom v závislosti od toho či máte nejaké ochorenie gastrointestinálneho traktu užívať Helicid. To posúdi Váš lekár. Vhodnou doplnkovou liečbou pri týchto ochoreniach je užívanie probiotík. Pozrite napr. Colon dophilus.
S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov