NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


28-06-2016 Helena Poláková

Gastrointestinálne ťažkosti

travenie

Dobrý deň, syn má bolesti v ľavej časti brucha, absolvoval kolonoskopiu, výsledok vyšetrenia: sliznica term. ilea s ložiskovou akcentovanou/tvorba lymf. folikulov/ chron. zápalovou celulizáciou. Záver patológa Terminálne ileum – viď. mikro. Nebolo by vhodné ísť aj na intolerančné testy potravín, ak áno aký špecialista ich vykonáva. Mal zistenú aj zvýšenú tvorbu žalúdočných kyselín užíva Emaneru. Čo by sme ešte mali absolvovať. Bolesti stále pretrvávajú. Ďakujem pekne za odpoveď.

Dobrý deň.

Vzhľadom k výsledkom z gastroenterológie je určite potrebné chodiť na pravidelné kontroly a zvoliť adekvátnu liečbu. Takže treba poslúchať svojho gastroenterológa. Liek, ktorý mu bol predpísaný obsahuje liečivo ezomeprazol, čo je látka blokujúca tvorbu žalúdočnej kyseliny. Žalúdočná kyselina, ktorá je produkovaná vo zvýšenom množstve totiž dráždi sliznicu tráviaceho traktu. Terminálne ileum je posledný úsek tenkého čreva a začiatok nadväzujúceho hrubého čreva. Predpokladám, že váš syn má zápal v tejto časti a bavíme sa o ileitis terminalis, čo je starý názov pre ochorenie dnes známejšie ako Crohnova choroba. Terapia tohto ochorenia patrí takisto do rúk odborníka.

Čo sa týka intolerancie niektorých potravín. Určite nespravíte nič zlé ak zistíte či niektoré potraviny synovi neškodia a teda mu dráždia už aj tak narušenú sliznicu tráviaceho traktu. Keď ľudský organizmus nevie tráviť niektoré druhy potravín (napr. mu chýbajú enzými alebo je narušená mikrobiálna flóra), nestrávené zvyšky týchto potravín ďalej narúšajú sliznicu čreva. Tým sa do sliznice môžu dostávať baktérie a toxíny. Reakciou na tento jav je tvorba protilátok typu IgG prostredníctvom imunitného systému. Je možné kúpiť si test na samodiagnostiku, ja by som však uprednostnila presnejšie vyšetrenie u imunoalergológa.

Na úpravu mikrobiálnej flóry by som Vám ako doplnok odporučila užívať niektoré probiotiká, napr. Colon Dophilus. Rovnako dbajte na pitný režim, pravidelné stravovanie (štyri až päťkrát za deň v menších dávkach) a stravu bohatú na vlákninu. Vhodné je tiež obmedziť konzumáciu kávy, mastných jedál, alkoholu či slaných a korenistých jedál.

Prajem pekný deň.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov