NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


31-03-2016 Miška

Dojčenská kolika

travenie

Nam sa narodila dcerka pred 5.tyzdnami predcasne v 36.tydni,cisarskym rezom.Momentalne teraz važi 3120g ramov.V nemocnici jej zacali podavat Nutrilon ha 1,po prepusteni z nemocnice po 2.tyzdnoch,sa jej zastavila stolica.boli sme na pohotovosti a tam nam predpisali sab simplex,ale tie kvapky vobec nezabrali,potom espumisan kvapky,ale ani tie nezaberali.Mala sa napinala,ako keby tlacila,ale prdiky mala. volal som do nutrilonu a tam mi povedali,ze ku kazdemu ich vyrobku by lekar mal predpisat coliprev.Po uzivani coliprevu sa to zlepsilo(to napinanie bruska).Velmi sa divim ze to uz neriesili v nemocnici na novorodeneckom oddeleni ten plac.Teraz momentalne ma taku tvrdsiu stolicu,take bobky,2-3 krat do dna,niekedy pri prebalovani vidim ze tlaci tak jej pomozem zatlacim jej nohy a ona sa pokaka.Momentalne ma problemi povedal by som z bruskom a travenim aj kakanim,a place,preto sa chcem spitat na:Probiotiká Infants Dophilus.
Alebo co by ste mi odporucili.

Dobrý deň.

V prvom rade sa chcem opýtať či je dcérka aj dojčená. V prípade, že áno a pozorujete zlepšenie po podaní Coliprevu, môže ísť o to, že tento prípravok jej pomôže stráviť laktózu v materskom mlieku. Obsahuje totiž enzým laktáza, ktorý pomáha tráviť mliečny cukor teda laktózu. Pokiaľ je dcérka kŕmená umelým mliekom, nemusíte jej podávať enzým, ale skúste umelé mlieko, ktoré bude bez mliečneho cukru, teda laktózy – napr. Nutrilon 1 Low Lactose.
Plač je sprievodný jav toho, že vašu dcérku bolí bruško. Upokojím Vás, že novorodenecké koliky sú pomerne častý jav, a po pár mesiacoch by mali vymiznúť. Ja osobne by som dávala dcérke probiotiká. Sú situácie, kedy je flóra žalúdka narušená, napr.: príchod na svet cisárskym rezom, predčasné narodenie, ukončenie dojčenia či prechod na tuhú stravu. Tiež prvé mesiace života, kedy sa mikroflóra vyvíja, môže bábätko potrápiť nafukovanie, hnačka a zápcha. Práve vtedy je vhodné popremýšľať aj nad dodaním tzv. “prospešných baktérií”. Probiotiká tiež vďaka obsahu Lactobacillus acidophilus zmierňujú príznaky neznášanlivosti laktózy. Môžete skúsiť naše probiotiká Infants dophilus v dávke 1xdenne 1/2 odmerky. Kľudne ich môžete rozpustiť v troche mlieka alebo vlažnej vody.
Sab simplex i Espumisan kvapky obsahujú to isté liečivo (simeticon), ktoré pomáha telu zbaviť sa nahromadených plynov. Nijak však neovplyvní tráviace procesy (napr. strávenie mliečneho cukru) ani nevplýva na črevnú mikroflóru. Je ho však vhodné mať po ruke, v prípade, že napriek používaniu bezlaktózového umelého mlieka, probiotík, prípadne Coliprevu predsa len dcérku potrápi kolika.

Pevne verím, že sa dcérke čoskoro polepší.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov