NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


travenie

Dobrý den. Chcem sa opýtať, moja dcérka má 21 mesiacov, má problémy so zápchou. Od prvých príkrmov mala tvrdú stolicu, kakala však každý den alebo obden, bolesti pri stolici a krv v stolici nemala nikdy. Asi mesiac dozadu mala virozu, jeden den mala teplotu, potom kašeľ a soplíky, užívala kvapky stoptussin a sirup Aerious, ATB nikdy neužívala, málo vtedy jedla, vykakala sa až na 4.den, odvtedy má s kakaním problémy, akoby stolicu úmyselne držala v sebe. Kaká raz za 3 dni, musím jej dávať mastičku do konečníka, plače pri tom, pri kakaní ale neplače.

 

Je mi to divné, na nočníku bude všetko možné robiť, len nie kakať. Dr. nám dal ešte dávnejšie Duphalac, ale nepomáhal, čo sa týka stravy, pije mlieko, na ranajky: chlieb, celozrnne croisanty a pod. s maslom, syrom atd., olovrant: jogurty, rozny mix ovocia s ovsenými vločkami a pod., obed: polievky (rozne), maso, zemiaky, cestoviny, ryžu už mesiac nedávame kvoli stolici, olovrant: jogurt, chlieb s niečim a pod., večera: pečivo, niečo z obeda, mlieko a pod.

 

Dávam jej rozne štavy z jablk, slivkové, broskynove, čaj- sunárek – hruškovo medovkový ( ostatné čaje aj ked su osladené odmieta-), a potom pije čistú vodu. Vypije asi 0,5l tekutín teraz v zime , nerátam polievku, + 0,6l mlieka. Skúšali sme dávať aj sušené slivky – má ich veľmi rada, olivový panenský olej a pod. a nič.

 

Sladkosti vobec nejedáva ak nerátam dva krát do týždna nejaký brumík a raz za čas pár lentiliek, inak ozaj nič ani čokoládu ani cukríky nič, už mi je to až smiešne, že naniesto sladkostí, čo iné deti jedia, tak my pojedáme sušené slivky a stolica aj tak problém. Asi týžden podávam 2x denne probiotika Infant dophilus v prášku, po tej malej odmerečke čo je tam pribalená, ale zatiaľ nič, kedy to ma tak zaúčinkovať? Dnes opat kakala po dvoch dnoch, aj to len 3 vacsie bobky – sa mi to zdá strašne málo, na to čo popapá, ona toho zje fakt poriadne: váha: 14,8kg, výška 93 cm.

 

Inak je malá kludná spokojná, vobec ju nebolieva bruško, vetry sú, spáva cez obed : cca 2,5 až 3 hod., v noci od 19:30 do 7:00, nebýva plačlivá, tak ja neviem kde je problém. Som z toho na prášky. Ja mám celiakiu, marsh 0-1, ona ale celiakiu nemá. Niektoré ženy písali, že vraj mlieko može sposobovať zápchu – alergia na mliečnu bielkovinu, ja už fakt neviem. Veľmi pekne vám dakujem za odpoved.

Milá pani Mirka, mala Vaša dcérka vyšetrenú celiakiu?Nehovorím, že príčina bude celkom isto v tomto ochorení, lebo nie som lekár, no podľa mojich poznatkov celiakiu (ak je na ňu predispozícia) môže spustiť aj infekcia, ktorou si malá prešla. Aj mliečko môže a nemusí byť problém, preto by Vás lekár mal vyšetriť na laktózovú intoleranciu aj celiakiu.

 

Najprv som sa domnievala, že malej spôsobuje problém vláknina vo forme celozrnných croissantov a ovsených vločiek. Ak sa pri jedení vlákniny neprijíma dostatočné množstvo tekutiny, môže spôsobiť krátkodobú zápchu, ale zdá sa mi, že malá pije dostatok tekutín. Sušené slivky síce vo všeobecnosti preháňajú, ale nie každého (príklad zo života – mne spôsobujú zápchu). Probiotiká jej uľavia, ak nie je v jej organizme vážnejší problém, ktorý bude treba odstrániť. V prípade problémov ako sú tieto môžete dávku probiotika Infants Dophilus zvýšiť.

 

Normálne by som Vám poradila, aby ste si zakúpili probiotikum na intenzívne tráviace ťažkosti Infants Dophilus Plus, ale keďže doma máte Infants Dophilus skúste len upraviť dávku. Malej môžete do ustúpenia problémov podať 3x denne 1-2 odmerky prášku. Uvidíte, či sa jej uľaví. Namieste je sa aj zamyslieť, či naozaj nemá len strach sa vykakať po tých problémoch čo mala. Konzultujte svojho pediatra,aby spravil príslušné vyšetrenia. S pozdravom, Mikušová

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov