NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


19-05-2010 Nikoleta Majančíková

Čo robiť pri negatívnom teste na celiakiu?

testy

Dobrý deň, asi pred rokom som začala pociťovať bolesti v pravom podbruší, ktoré pretrvávali dlhší čas , tak som sa rozhodla navštíviť lekára. Po USG vyšetrení, ktoré bolo v poriadku ma lekárka poslala ku gastroenterológovi. Tam sa urobili krvné testy , ktoré boli tiež v poriadku, tak nasledovala endoskopia. Biopsia ukázala alergiu na lepok. Následne sa zas urobili krvné testy na potvrdenie protilátok a výsladok bol negatívny. Vzhladom na to môj lekár nechcel ihneď potvrdiť diagnózu celiakie ,tak sa zopakoval ešte raz USG, aj RTG tenkého čreva.Všetky výsledky boli v norme .Na základe toho mi lekár odporučil zopakovať endoskopiu.Nakoľko je to veľmi nepríjemné vyšetrenie , potešilo ma keď som našla Vás test na celiakiu. Medzitým som vybrala probiotiká a teraz bolesti nemám. Moja otázka je , že ak si urobím test na celiakiu a bude negatívny je potrebné zopakovať endoskopické vyšetenie? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Pani Nikoleta! Nepíšete, či ste pristúpili k úprave stravy v akomkoľvek smere. Ak by ste totiž z jedálnička lepok vylúčili, nie je možné Vám celiakiu potvrdiť, ale ani vyvrátiť. Po určitom čase po zavedení bezlepkovej diéty sa totiž hladina protilátok v čreve dostane na normálnu hladinu.Pokiaľ ste bezlepkovú diétu nezaviedli a test by vyšiel pozitívny, diagnóza je viac menej definitívna. Ak by Vám test vyšiel negatívny, je takmer isté, že na celiakiu netrpíte. No výsledok je nutné konzultovať s Vaším ošetrujúcim lekárom. Vyzistite od neho, či netrpíte na takzvaný IgA deficit, ak nie, výsledok testu Vám takmer zo stopercentnou istotou potvrdí, či ste alebo nie ste celiatik. Diétu Vám však môže naordinovať jedine Váš lekár.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov