NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


testy

Dobry den. V decembri 2010 mi bola diagnostikovana celiakia (Marsh IIIC), alergia na mlieko a soju. Od vtedy prisne dodrziavam dietu. Napriek tomu mavam caste hnacky(niekedy aj 3xdo tyzdna, potom 1-2 mesiace klud a takto sa to opakuje), bolesti brucha a schudla som z 45 na 40 kil (27 rokov, 165cm, 1 dieta).

Moja gastroenterologicka tvrdi, ze to je psychickeho povodu, co sa mi vsak nezda. Viete mi poradit, co v taktom pripade robit a ci to moze byt vsetko sposobene len velmi znicenym tenkym crevom, ktore sa potrebuje zregenerovat? Dakujem.

Pani Darinka! U laika je problém zadefinovať čo chápe pod pojmom hnačka. Hnačkou lekár rozumie riedku až vodnatú stolicu častejšie ako 3 až 5 krát denne. Zápalový proces vo Vašom čreve sa upraví až po dlhšej dobe. Zatiaľ ste na bezlepkovej diéte pomerne krátko. Aj toto môže súvisieť s tým prečo Vaše problémy neustúpili. Alebo môžete neúmyselne konzumovať nesprávne potraviny. Psychický pôvod tiež nie je vylúčený, pretože povedzme si úprimne, prechod na úplne inú stavu nie je jednoduchý.

 

Pokračujte v diéte a sledujte si obsah konzervantov a stabilizátorov v potrave, aj tie môžu sadať do kategórie pre Vás nevhodných. Otestovanie Celiatik testom by Vám pravdepodobne momentálne nepomohlo, lebo hladina protilátok IgA proti tkanivovej transglutamináze u Vás môže byť ešte stále vysoká. Význam pre Vás nadobudne po dobe 1-1,5 roka, kedy ak Vám tento test výjde negatívny, budete mať dôkaz o tom, že črevo sa dostáva do optimálneho stavu a nedochádza k závažnému porušovaniu bezlepkovej diéty.

 

Skúste kontaktovať aj združenia celiatikov, nájdete ich v časti Produkty-Testy-Celiatik test-Na koho sa obrátiť.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov