NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


travenie

Dobrý deň. Pozdáva sa mi, že mám celiatiku. Mám 15 rokov a 85kg. Pleť mám normálnu, ani bledú, ani tmavú, takú strednú. Občas ma zabolí aj žalúdok 1-2x do mesiaca.

Niekedy mám aj žalúdočné problémy-hnačky. A to hlavne po mastných jedlách. Dosť často, 1x týždenne ma zvyká pobolievať hlava, a to prestane len tak, ak si ľahnem.

Keď viacej sedím na jednom mieste, a keď sa postavím, začne sa mi krútiť hlava. Som chudokrvný, a mám málo železa v krvi. Som dosť často unavený, aj keď nič nerobím.. Jem aj celozrnné, aj biele pečivo-rožky, biely aj hnedý chlieb. Som z toho trošku zúfalí, lebo tie príznaky sú práve na celiatiku… Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Milý Rony! Nafukovanie a hnačky môžu byť aj len príznakom zlého trávenia, alebo nevhodných stravovacích návykov.To, že Ti zle strávi mastné jedlá, môže znamenať, že máš skôr problém s pečienkou, alebo pankreasom, alebo sa Ti tvorí nedostatočné množstvo tráviacich enzýmov.

 

Bolesť hlavy zasa môže súvisieť s nedostatočným príjmom tekutín cez deň. Osobe by som Ti na úpravu trávenia odporučila užívať probiotiká (veľmi dobrý je prípravok Adults Dophilus) alebo tráviace enzýmy. Nemyslím si, že sa v Tvojom prípade jedná o celiakiu, no záverečné slovo má vždy lekár – ktorý to vie komplexne posúdiť. Odporúčam Ti kontaktovať gastroenterológa.

 

V lekárni je dostupný aj test, ktorým sa vieš na celiakiu otestovať sám doma – Celiatik test.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov