NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


09-06-2016 zuzana

Bezlepková diéta

travenie

Dobry den, ja by som mala na Vas jednu otazocku. Mojej dcerke nedavno diagnostikovali celiakiu ma 16mesiacov a dietu drzime cca 5mesiacou. Vcera sme sa informovali o kontrolnych vysledkoch a bolo nam povedane, ze mala zle vysledky ako by sme dietu nedrzali vobec… Moja otazka je ci mi viete poradit,kde asi robim chybu, pretoze nie som si vedoma ze by sme jej davali nieco s lepkom. vsetko citam aj dvakrat nikomu nedovolim jej dat nic bez mojej kontroli..Som z toho zufala, ze sme mali take vysledky.. A este jedna otazocka, ci by ste mi nevedeli poradit strukoviny kde by som zohnala take bez lepku, lebo vsade v obchodoch na sosovici fazuli je pisane ze maju stopy lepku..
Dakujem za odpoved. Korimova.

Dobrý deň.

V prvom rade Vás chcem upokojiť. Je možné, že Vašej dcérke vyšli pri kontrolnom vyšetrení zvýšené protilátky, hoci diétu dodržiavate. Nie je to raritný jav a stáva sa to. Je možné, že výrobky ktoré kupujete, predsa len nejaký lepok môžu obsahovať. Môže ísť napr. o sekundárnu kontamináciu lepkom pri spracovaní potraviny.
Ako „bezlepková“ môže byť potravina označená len v prípade, ak obsahuje menej ako 2 mg gluténu na 100 g sušiny danej potraviny. To však tiež nieje vždy pravda. Odporúčam Vám aby ste kupovali výrobky od výrobcov, ktorí sú v zozname výrobkov na lekársky predpis. Vyberajte si prirodzene bezlepkové potraviny – ryža, zemiaky, strukoviny, ovocie, zelenina, mäso. Okrem týchto potravín máte k dispozícii ďalšie prirodzene bezlepkové obilniny (pšeno, amarant, quinoa, pohánka). Riaďte sa tiež heslom, že čím kratší a jednoduchší zoznam zloženia výrobok má, tým lepšie. Rôzne príchute, prísady, emulgátory, koreniny môžu byť zdrojom zakázaných látok.
Čo sa týka strukovín. Sú prirodzene bezlepková potravina, môžu byť však lepkom napríklad kontaminované v závode kde sa spracúvajú. Odporúčam Vám pohrabať sa trochu na internete a kúpiť strukoviny z onlineshopu venujúcemu sa vyslovene predaju potravín pre celiatikov. Alebo pozrieť v niektorej z bio – predajní. Odporúčam Vám tiež nasadiť dcérke probiotiká na úpravu črevnej mikroflóry.
Dajte mi potom vedieť ako sa dcérke darí.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov