NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Alergia

28-04-2015

Nevzdávajte sa športu pre alergiu

Kýchanie, výtok z nosa, opuch očí či únava nie sú zrovna veci, ktoré človek pri športovaní uvíta. Pohybu sa však napriek alergii nemusíte vzdávať. Nechcete predsa, aby alergia trénovala s vami, ale aby ste vy mohli trénovať s alergiou.

Alergény na každom kroku

Poznáme približne 20-tisíc látok vyvolávajúcich alergiu. Najčastejšia je alergia na pele, tzv. senná nádcha. V našich klimatických podmienkach sú tri hlavné peľové obdobia:

skoré jarné (marec – apríl) – v ovzduší sú pele drevín,

druhá polovica jari až prvá polovica leta (máj – júl) – vo vzduchu prevažujú pele tráv a obilnín,

– obdobie vrcholiaceho leta a začínajúcej jesene (august – október) – najväčšie problémy v tomto čase predstavujú pele burín.

Môžeme povedať, že prakticky celá časť roka ideálna na pohyb a športovanie v exteriéroch je riziková.

Ako športovať s alergiou?

Pripravte sa vopred: či už športujete pravidelne, alebo si len občas vyjdete na prechádzku, sledujte peľový kalendár a približne 14 až 28 dní pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reagujete alergicky, začnite užívať každodennú preventívnu liečbu.

Netrénujte za každú cenu: ak sa necítite dobre, ste unavení, máte plný nos a horšie sa vám dýcha, tréning vonku radšej odložte.

Zvoľte ideálny čas a miesto: trénig vonku prispôsobte tak, aby ste sa vyhli priamemu kontaktu s peľom. Dopravný ruch zvyšuje agresivitu peľov, preto v meste trénujte čo najmenej. Ak beháte, robte tak skoro ráno alebo neskoro večer. Práve vtedy je v ovzduší najmenej peľu. Dobrý čas je tiež počas a po daždi. V suchom a veternom počasí si dajte tréning hlbšie v lese, tam je alergénov menej.

Nezabúdajte na potrebnú mechanickú ochranu: používajte slnečné okuliare a čiapku. Pre prípad, že by ste zle odhadli miesto alebo trasu svojho tréningu, majte po ruke nosový sprej, ktorý dokáže priniesť rýchlu a účinnú úľavu od prejavov alergickej nádchy ako napr. Allerhin. Dve streknutia do každej nosovej dierky a sprej vytvorí na nosovej sliznici nepriepustnú bariéru, tenkú vrstvičku, ktorá zabráni vstupu peľov, roztočov a iných alergénov cez nos do tela.

Zbavte sa nachytaných peľov: po tréningu sa čo najskôr vyzlečte z použitého oblečenia (v predsieni alebo kúpeľni) a osprchujte sa. Nezabudnite na umytie vlasov, inak by vás mohli zachytené pele dráždiť napr. počas spánku.

Podobné články

Alergia: dôkaz oslabenej imunity
Poznáte hrozby neliečených alergií?
Ako sa postarať o svoje zdravie na dovolenke a výletoch
Senná nádcha, čo s ňou?
Prvé jarné alergie sú tu

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov