NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

31-01-2014

Nástrahy antibiotík

Stretli ste sa už s prístupom lekárov, ktorí ako liečbu na akúkoľvek chorobu predpisujú antibiotiká? Aké riziká z toho vyplývajú? Vynález antibiotík je jedným z najväčších …

…víťazstiev medicíny. Práve vďaka nim sa podarilo mnohé choroby, na ktoré v minulosti ľudia umierali, dostať pod kontrolu. Predstavovali obrovský pokrok v liečbe chorôb. Postupne sa však prestalo poukazovať iba na dobré účinky, ale začali sa objavovať aj možné riziká a ohrozenia z ich nadmerného užívania.

Strata účinku

Práve ich nesprávne dávkovanie a nadmerné predpisovanie lekármi môže spôsobiť v budúcnosti ľudstvu najväčšie problémy. Zbytočné užívanie antibiotík, či výber nesprávneho antibiotika spôsobuje narastajúcu rezistenciu baktérií, čo vedie k dlhšiej dobe liečenia a opätovnému podávaniu ďalších liekov. To môže viesť k vzniku rezistentných baktérií, spôsobujúce ochorenia, ktoré už nebudeme môcť vyliečiť.

Tráviace problémy

Ak ste sa však aj liečili antibiotikami, určite viete, že zabíjajú nielen škodlivé, ale aj dobré baktérie. Je to vedľajší účinok a daň za liečbu. S tým si však farmaceutický priemysel taktiež poradil a prišiel s ideálnym riešením na obnovu črevnej mikroflóry – probiotikami. Treba však ich pri výbere myslieť na to, že nie sú probiotiká ako probiotiká.

Aby mali priaznivý účinok na vaše zdravie, mali by ste si pred kúpou zistiť, ktoré sú pre vás najvhodnejšie. Každá baktéria má totiž iný účinok a zloženie vhodné pre inú vekovú skupinu. Je dobré si najmä zistiť, či sú živé kultúry po požití schopné prežiť a dopraviť sa do čreva v plnej sile ako aj ich pôvod.

Rozhodnutie je na vás

Aj tu platí stará múdrosť, že všetkého veľa škodí. Avšak je predovšetkým vo vašom záujme rešpektovať rady odborníkov či už lekára alebo lekárnika. Predsalen sa vyznajú v problematike lepšie ako vy sami. Vaša zodpovednosť však spočíva v tom, že predpísané lieky musíte aj doužívať – v tom vás už doktor nebude kontrolovať. Výhovorka, že sa už cítite lepšie a viac liekov nepotrebujete, je v tomto prípade bezpredmetná. Práve nesprávnym dávkovaním a prerušovaním liečby sa skresľuje a znižuje účinnosť antibiotík.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Bez bolesti
Dá sa vyzrieť na chrípku?
Prečo užívať probiotiká počas tehotenstva?
Prečo je imunita taká dôležitá?
Rady, ako stráviť pobyt na slnku bez problémov

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov