NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

03-04-2014

Keď na jar neposlúcha imunita

Mnoho ľudí na jar trápia rôzne alergie, no málokto z nich vie, že za všetkým je imunita.

Po prvýkrát popísal alergiu už Hippokrates v 5. storočí pred naším letopočtom. A odvtedy jej výskyt iba stúpa. V súčasnosti ju dokonca označili za civilizačné ochorenie – už takmer nenájdete vo vašom okolí človeka, ktorý nie je na niečo alergický alebo si aspoň s príchodom jari trošku nepoplače.

Kde je problém?

Čo vlastne stojí v pozadí tejto pravidelne opakujúcej sa nepríjemnosti, ktorá nám strpčuje život? Alergia je v podstate nesprávne fungujúca imunita alebo inak –  jej prehnaná reakcia voči podnetom. Imunita je skvelým pomocníkom, chráni nás pred vonkajšími nebezpečenstvami, vírusmi a chorobami. Ak však nefunguje správne a za problém považuje aj niečo, čo pre nás nepredstavuje žiadnu hrozbu, na svete je alergia.

Môžu za to aj gény

Nemusíte však hneď obviňovať svojich predkov za nádielku, akú vám darovali vo vašej genetickej predispozicii. Ak aj je vaša alergia genetického pôvodu, majte na pamäti, že ste zdedili len vlohy na túto prehnanú reakciu imunity, nie však konkrétny druh alergie a látku, ktorá ju spúšťa. Okrem toho si alergie často vypestujeme aj my sami počas života – či už cez prehnanú starostlivosť o hygienu alebo potravinami a produktami, s ktorými prichádzami do styku. Alergie totiž podstatne ovplyvňuje náš životný štýl a vonkajšie prostredie.

Nič nie je stratené

Alergiou sa život nekončí, veľa ľudí počas celého života netuší, na čo vlastne alergickí sú. A žijú. Alergia je totiž vec zradná, môže sa nielen prejavovať v závislosti od ročného obdobia, od podnetu nejakej látky, ale aj od vášho celkového psychického naladenia. A niekedy sa neprejaví vôbec. Ovplyvňuje ju totiž stav vašej imunity. Existujú dokonca aj tzv. krížové alergie, ktorých pôvod sa hľadá veľmi ťažko, pretože jedna vyvoláva druhú.

Avšak nič nie je stratené. Tak ako môžu určité látky povzbudzovať prehnané reakcie, existujú aj látky, ktoré ich môžu utlmovať. To vám potvrdí každý alergik, ktorý v momente, ako začnú kvitnúť lúky, siaha po svojej spáse v podobe tabletiek proti alergií. Môžete tiež siahnuť po prírodnom nosovom spreji Allerhin, ktorý vám uľaví od alergickej nádchy – zmieni vám príznaky ako sú opuch sliznice či výtok z nosa. Ak trpíte množstvom alergií, ich príznaky vám pomôže zmierniť prípravok Optimun sprej, ktorý sa aplikuje do úst pod jazyk. Celkovo tak upravuje fungovanie imunitného sytému, a tak zabráni alebo zmierni alergické prejavy.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

V boji s alergiami deťom pomáhajú aj probiotiká
Deti, škola a imunita
Prečo naša imunita nefunguje správne?
Žije v nás viac baktérií ako je buniek nášho tela
Začnite s prípravou na sezónu alergénov

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov