NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

18-11-2013

Imunita sa s vekom mení

Po narodení dieťaťa sa pomaly začína vytvárať aj jeho imunita. Rastie, silnie a stáva sa dobrým obrancom proti ochoreniam, ktoré na nás číhajú z vonkajšieho prostredia, ale i vo vnútri nášho organizmu.So stúpajúcim vekom sa imunita…

…  pomaly unavuje, jej obranyschopnosť je slabšia. Existujú viaceré teórie, ktoré vysvetľujú procesy starnutia: teória opotrebenia buniek, mutácií telových buniek, teória nahromadenia náhodných zmien v genetickej informácii vo vnútri buniek, ale aj teória existencie biologických hodín. Imunitný systém sa tiež podieľa na starnutí, aj keď nie je jasné, či starne imunita s nami alebo v dôsledku porúch imunoregulačných vzťahov starneme my.

S pribúdajúcim vekom klesá výkonnosť imunitného systému. Funkčnosť a pomery bielych krviniek sa menia. Starší ľudia preto častejšie trpia na vírusové, baktériálne a kvasinkové infekcie. Častejšie prichádza i k vývoju autoimunitných a malígnych (život ohrozujúcich, rakovinových) procesov.

Posilnenie imunity starších je preto nevyhnutnosťou. Vyvážená strava a vhodná voľba doplnkov výživy (vitamínov, minerálov a probiotík) sú ideálnou voľbou v boji proti procesu starnutia a častým ochoreniam.

Imunitu je potrebné posilňovať v každom veku.

Imunita chráni náš organizmus pred pôvodcami ochorení, ktorí vnikajú z vonkajšieho prostredia do tela. Zároveň môžu napádať telo vlastné bunky, napr. nádorové bunky, ktoré sa vymkli spod kontroly organizmu.

Ako posilniť imunitu?

  • relaxom
  • správnou výživou ( ovocie, zelenina, veľa tekutín a ľahké jedlá)
  • otužovaním
  • pohybom
  • doplnením vitamínov a probiotík

Obranyschopnosť organizmu závisí nielen od genetických predispozícií, ale je možné ju vedome posilňovať životným štýlom a výživou. Pozitívny vplyv na imunitný systém má otužovanie, pohyb na čerstvom vzduchu, ale aj vyvážená strava bohatá na vlákninu, vitamíny, minerály a probiotické kultúry.

Naša imunita a sila obranyschopnosti veľmi úzko súvisí s dobrým trávením, čo si často neuvedomujeme. Zdravé črevá sú kľúčom k lepšej imunite a väčšej odolnosti voči škodlivým baktériám, vírusom a plesniam v každom veku.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Vedeli ste, že antibiotiká na vírusy neúčinkujú?
Keď tráviace problémy pokazia dovolenku
Zdravá OHSO čokoládka namiesto salóniek
Ako si napraviť trávenie po sviatkoch
10 rád, aby Vás imunita poslúchala

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov