NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

18-11-2013

Imunita sa s vekom mení

Po narodení dieťaťa sa pomaly začína vytvárať aj jeho imunita. Rastie, silnie a stáva sa dobrým obrancom proti ochoreniam, ktoré na nás číhajú z vonkajšieho prostredia, ale i vo vnútri nášho organizmu.So stúpajúcim vekom sa imunita…

…  pomaly unavuje, jej obranyschopnosť je slabšia. Existujú viaceré teórie, ktoré vysvetľujú procesy starnutia: teória opotrebenia buniek, mutácií telových buniek, teória nahromadenia náhodných zmien v genetickej informácii vo vnútri buniek, ale aj teória existencie biologických hodín. Imunitný systém sa tiež podieľa na starnutí, aj keď nie je jasné, či starne imunita s nami alebo v dôsledku porúch imunoregulačných vzťahov starneme my.

S pribúdajúcim vekom klesá výkonnosť imunitného systému. Funkčnosť a pomery bielych krviniek sa menia. Starší ľudia preto častejšie trpia na vírusové, baktériálne a kvasinkové infekcie. Častejšie prichádza i k vývoju autoimunitných a malígnych (život ohrozujúcich, rakovinových) procesov.

Posilnenie imunity starších je preto nevyhnutnosťou. Vyvážená strava a vhodná voľba doplnkov výživy (vitamínov, minerálov a probiotík) sú ideálnou voľbou v boji proti procesu starnutia a častým ochoreniam.

Imunitu je potrebné posilňovať v každom veku.

Imunita chráni náš organizmus pred pôvodcami ochorení, ktorí vnikajú z vonkajšieho prostredia do tela. Zároveň môžu napádať telo vlastné bunky, napr. nádorové bunky, ktoré sa vymkli spod kontroly organizmu.

Ako posilniť imunitu?

  • relaxom
  • správnou výživou ( ovocie, zelenina, veľa tekutín a ľahké jedlá)
  • otužovaním
  • pohybom
  • doplnením vitamínov a probiotík

Obranyschopnosť organizmu závisí nielen od genetických predispozícií, ale je možné ju vedome posilňovať životným štýlom a výživou. Pozitívny vplyv na imunitný systém má otužovanie, pohyb na čerstvom vzduchu, ale aj vyvážená strava bohatá na vlákninu, vitamíny, minerály a probiotické kultúry.

Naša imunita a sila obranyschopnosti veľmi úzko súvisí s dobrým trávením, čo si často neuvedomujeme. Zdravé črevá sú kľúčom k lepšej imunite a väčšej odolnosti voči škodlivým baktériám, vírusom a plesniam v každom veku.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Prečo užívať probiotiká počas tehotenstva?
Môže imunitný systém ovplyvniť naše správanie?
Prvé opaľovanie – riziko alergie na slnko
Senná nádcha alebo správne – peľová alergia – ako ju skrotiť?
Deti, škola a imunita

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov