Čo sú to probiotiká?
Výraz probiotiká je vo svete zdravia a medicíny čoraz viac skloňovaný v súvislosti nielen s priaznivým vplyvom na rôzne ochorenia, ale najmä prevenciou. Až 70% imunity je v bruchu, no s črevami a ich zdravím sa navyše spája rozvoj nejedného ochorenia. Mnoho ľudí má však ešte stále problém „uveriť“ účinkom probiotík, keďže nie sú na predpis, ale sú voľnopredajné. Tento fakt pre niekoho znamená, že sú aj menej dôveryhodné. Navyše v súčasnosti je na trhu toľko probiotík, že i keď ich účinkom uveríme, nevieme ktoré probiotiká si vybrať, ktoré probiotiká sú pre nás tie najlepšie. Preto je dôležité, aby sme dokonale pochopili, čo to vlastne probiotiká sú, ako fungujú a ako pôsobia na naše zdravie.
Význam prospešných baktérií
Naše črevá osídľuje množstvo prospešných baktérií. Žijú v črevách prichytené na ich sliznici a tak v nich vytvárajú prirodzenú ochrannú bariéru. Črevá sú miestom prieniku patogénov, ale aj alergénov a rôznych škodlivín do tela. Prospešné baktérie nielenže vytvárajú mechanickú bariéru a vytesňujú patogény z povrchu čriev, ale aj produkujú množtvo látok, medzi inými aj látky podobné antibiotikám – bakteriocíny, kyselinu mliečnu (kyslé prostredie sa mnohým patogénom nepáči), či vitamíny. Pre svoju existenciu zasa využívajú vlákninu, alebo látky, ktoré inak ľudské telo nestrávi. Takýmito látkami sú napríklad rafinóza a stachyóza, cukry ktoré spôsobujú nafúknutosť po konzumácii strukovín.
Probiotikum v našom tele
Bežná baktéria tráviaceho traktu je dlhodobý obyvateľ tohto traktu so schopnosťou žiť a množiť sa v ňom. Vplyvom niektorých faktorov, akými sú napríklad užívanie antibiotík, niektorých iných liekov, ale aj stravovacie návyky a prítomnosť konzervantov a škodlivín v potravinách, nedostatok vlákniny a pohybu, prospešných baktérií v črevách ubúda a otvára sa brána pre vstup škodlivých látok a baktérií. Probiotikum na druhej strane je živá baktéria, ktorá zotrváva len dočasne, vykoná prospešnú činnosť, ale nie je schopná dlhodobej kolonizácie. Preto treba brať probiotiká dlhodobo, aby bolo možné pozorovať ich pozitívny efekt. Užívanie probiotík počas antibiotickej liečby sa stalo už dnes takmer tradíciou. Nie každý však vie, že probiotiká je nutné aj po ukončení liečby ešte užívať minimálne 14 dní, aby sa črevná mikroflóra optimálne spamätala zo zásahu antibiotík. Užívaním probiotík si zabezpečíme optimálnu črevnú mikroflóru v organizme, čím prispejeme k celkovému zlepšeniu nášho zdravotného stavu.
Výber správneho probiotika
Je nutné zdôrazniť niekoľko faktov o výbere probiotík. Prirodzená mikroflóra ľudského čreva je rozmanitá, preto ak chceme aby probiotikum čo najvernešie kopírovalo prirodzený stav, malo by byť multikomponentné (viaczložkové, obsahujúce viacero druhov kultúr). Prirodzená mikroflóra človeka sa mení v závislosti od veku, napríklad u starších ľudí, či u detí odstavených od dojčenia je potrebné doplniť najmä počty bifidobaktérií. Mení aj pri jednotlivých ochoreniach alebo v závislosti od orgánovej sústavy, na ktorú má probiotikum pôsobiť, napríklad pre zdravie vaginálnej mikroflóry, či zdravie tenkého čreva sú dôležité najmä laktobacily. Jednoducho probiotikum musí rešpektovať Vašu jedinečnosť.
PharmDr. Dagmar Mikušová