NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

11-06-2014

Alergia na slnko – poznáme viacero typov

Teploty stúpli a my sme sa rozhodli využiť toto krásne počasie na opaľovanie. Na našej pokožke sa však objavilo niečo zvláštne. Môže to byť alergia?. Pomôžeme vám zorientovať s v tejto problematike a povieme si bližšie informácie o tom, aké typy alergií existujú.

Nie typ, ale dokonca typy

  • Polyformná svetelná dermatóza  ̶  preukáže sa až po niekoľkých hodinách pri prvom slnení. Objavuje sa prevažne u žien. Typickými znakmi sú svrbenie, začevenanie a malé pľuzgiere.
  • Solárna urtikária  ̶  alebo aj žihľavka, sa objaví behom pár minut strávených na slnku. Tento typ nás nemilo prekvapí „žihľavkovými” pupienkami, pľuzgiermi, prípadne opuchmi.
  • Acne aestivalis  ̶  vzhľadovo pripomína akné. Postihuje najmä tvár, ramená a ruky. Často sa s ňou stretáme na dovolenke pri mori, takže je pre nás nepríjmenou spomienkou na leto.

Čo spôsobuje slnečnú alergiu?

Odpoveď je jednoduchá  ̶  UVA a UVB slnečné lúče. UVB lúče vyvolávajú krátke strednovlnné dĺžky ultrafialového žiarenia. Tie prenikajú do pokožky a sú veľmi nebezpečné. Zvyšujú riziko rakoviny kože a poškodzujú DNA. Vďaka nim máme spálenú a sčevenanú pokožku. UVA lúče charakterizujeme ako dlhovlnné. Týchto lúčov sa boja namä ženy, pretože spôsobujú predčasné starnutie a vysúšanie pokožky. Zaujímavosťou je, že dokážu peniknúť až na našu očnú sietnicu a vyvolať šedý zákal.

Nie je to len o nás

Každý, kto sa s týmto problémom už stretol rozmýšľa, prečo sa objavili nepríjemné príznaky práve jemu. Možno za to vlastne môžeme my sami. Prečo? Pľuzgieriky na koži dokážu vyvolať aj niektoré lieky. Ich užívaním sa zvýži citlivosť kože, a preto reagujeme na slnečné lúče. Pokiaľ sa Vám objaví alergia a užívate nejaké lieky, kontaktujte svojho lekára a povedzte mu o svojom probléme. Po zmene liekov by mohla reakcia zmiznúť.

Aj jedlo môže zvýšiť pravdepodobnosť výskytu alergie na Vašej koži. Príkladom takýchto potravín sú napríklad citrusy. Slnečné lúče v kombinácii parfúmov a rôznych mastí na našej koži taktiež spôsobujú začervenania a svrbenia pokožky.

Ako sa brániť pred slnečnou alergiou?

Dopad UV žiarenia na naše zdravie je naozaj odstrašujúci, preto by sme mali proti nemu použiť všetky zbrane. V prvom rade si  musíme uvedomiť, že to nemôžeme preháňať s opaľovaním. Okrem toho je potrebné chrániť kožu odevom a opaľovacími krémami. Špeciálnym ochranným prostriedkom je napríklad Allersun sprej, ktorý nás chráni pred UVA a UVB žiarením, pretože zabraňuje škodlivým lúčom dostať sa do pokožky a efektívne predchádza vzniku alergickej reakcie na pokožke. Má ochranný faktor SPF 30.

Na upokojenie kože je určený Allersun krém s liečivou silou rumančeka, aloe vera a sladkého drievka. Bojuje so zápalovými reakciami na pokožke, redukuje začervenanie a odstraňuje svrbenie. Je vhodný do horúcich a slnečných dní. Oba výrobky nás chránia pred alergickými reakciami na slnko.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Vedeli ste, že antibiotiká na vírusy neúčinkujú?
Prečo užívať probiotiká počas tehotenstva?
Čo môžu poriešiť probiotiká?
Tradične pre zdravie
Tehotenstvo a náročné zmeny na organizmus

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov