NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

15-11-2013

Aký majú význam probiotiká?

Probiotiká nás chránia pred mnohými patogénnymi mikroorganizmami, probiotiká dokážu znížiť cholesterol, zmierniť príznaky alergie, zažívacie ťažkosti a dokonca môžu znížiť aj riziko vzniku rakoviny.Probiotické kultúry svojou činnosťou znižujú pH v čreve. Tým vytvárajú prostredie, ktoré mnohým patogénnym organizmom neprospieva a v ktorom sa nemôžu rozmnožovať.

Ako probiotiká pôsobia na zdravie?

Probiotiká ovplyvňujú črevnú mikroflóru. Žijú v našich črevách, prichytené na sliznici a svojou prítomnosťou menia v nich prostredie: zvyšujú kyslosť prostredia v čreve, čím vytvárajú prostredie, v ktorom sa „nepáči“ niektorým patogénom. Probiotické kultúry vytvárajú prirodzenou cestou antibakteriálne látky. Likvidujú rôzne škodlivé baktérie, okrem iných aj hnilobné, vznikajúce trávením – napríklad mäsa.

Čo je to probiotikum?

Bežná baktéria tráviaceho traktu je dlhodobý obyvateľ tráviaceho traktu so schopnosťou žiť a množiť sa v ňom. Probiotická baktéria je živá baktéria, ktorá v ňom zotrváva len dočasne; vykoná prospešnú činnosť, ale nie je schopná dlhodobej kolonizácie. To vysvetěuje, prečo treba probiotiká užívať dlhodobo, aby bolo možné pozorovať ich pozitívny efekt. Užívaním probiotík si zabezpečujeme optimálnu črevnú mikroflóru. Podarilo sa dokázať, že rôzne probiotiká majú preukázateľne nasledujúce účinky na človeka:

  • zlepšujú trávenie pri nedostatočnom štiepení laktózy;
  • menia rovnováhu a funkciu črevnej mikroflóry;
  • udržiavajú pevnosť enterocytov;
  • regulujú motilitu (zápchu);
  • zmierňujú reakcie na infekcie črevného traktu (napr. rotavírusové)

Probiotiká navyše dokážu svojou činnosťou ovplyvniť imunitný systém.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Na zdravie dieťaťa myslite už od prvých dní tehotenstva
Prvé príznaky tehotenstva – I.časť
Ako sa starať o zrak?
Keď tráviace problémy pokazia dovolenku
Ako posilniť imunitu dieťaťa?

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov