NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Živé baktérie

26-05-2015

Ako užívať probiotiká?

Probiotiká sa najčastejšie spomínajú v súvislosti s pozitívnym vplyvom na črevnú mikroflóru počas a po liečbe antibiotikami. Niekto vtedy zvýši konzumáciu mliečnych výrobkov, iný uprednostní probiotik v kapsulách, tabletách alebo kvapkách. Čo je lepšie?

Ak ide o udržiavanie obranyschopnosti organizmu v kondícii, sú účinky kvalitného jogurtu, teda toho, ktorý má dostatočné množstvo laktobacilov a baktérií, porovnateľné s kapsulami. Avšak na liečbu hnačky treba látky, ktoré sa v jogurtoch nenájdete (napríklad Lactobacillus GC alebo rhamnosus). Preto na prevenciu odborníci odporúčajú kvalitný jogurt či kefír, ale ako doplnok liečby preferujú skôr probiotiká v kapsuli, tabletách alebo v kvapkách.

Antibiotiká & probiotiká

Širokospektrálne antibiotiká nelikvidujú v črevách iba škodlivé baktérie, ale aj tie, ktoré sú telu prospešné. Preto sa pri ich užívaní dosť často objavujú tráviace problémy. Aby ste predišli nepríjemným zápcham a hnačkám, je lepšie konzumovať aj probiotiká v kapsuliach či tabletách niekoľko hodín po užití antibiotík. Prečo práve tie?

Množstvo probiotických baktérií je podľa lekárov väčšie v prípravkoch ako v mliečnych výrobkoch. Ak sú tablety a kapsule vyrobené s odolnosťou voči žalúdočnej kyseline, sú ešte efektívnejšie.

Niektoré baktérie v jogurte nevydržia

Výhodou probiotík v kapsuliach je i to, že môžu obsahovať probiotické baktérie, ktoré by v mliečnych výrobkoch nevydržali. Napríklad baktéria bifidum v jogurte neprežije týždeň, ale v kapsule vydrží dlho a vo vysokom množstve. To je jeden zo zásadných rozdielov medzi mliečnymi výrobkami a sušenými preparátmi. V produktoch Monsea nájdete vždy hneď niekoľko kmeňov živých baktérií v každej kapsule. Napríklad špeciálne probiotiká pre seniorov Colon Dophilus dodajú telu až 10 kmeňov živých baktérií.

Ďalšie probio výhody

  1. Probiotiká sú účinnými pomocníkmi pri znižovaní rizika vzniku infekcií močových ciest.
  2. Lekári ich odporúčajú aj pri opakovaných zápaloch horných dýchacích ciest.
  3. Probiotiká pomáhajú i deťom. Prípravky pre najmenších, ako je Infants Dophilus, môžu užívať dokonca aj novorodenci. Sú to špeciálne nastavené prípravky pre potreby najmenších detí. Aby boli dobre stráviteľné, sú rozpustné vo vode.

Podobné články

Kyslú kapustu si doprajte nielen na Vianoce. Je to výborný pomocník na posilnenie imunity

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov