NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Zdravie ženy

06-06-2017

Ako sa postarať o svoje zdravie na dovolenke a výletoch

Onedlho sa nám začne obdobie dovoleniek. Mnohí rozmýšľajú nad samotným balením ako nad nutným zlom. Keďže nikto nechce so sebou vláčiť zbytočne veľkú batožinu, treba zvážiť čo naozaj nutne potrebujeme. Vec bez ktorej sa určite nezaobídeme je lekárnička.

Čo si máme do lekárničky pribaliť? Položme si na úvod tieto otázky:

 

  1. Cestujeme sami alebo s deťmi či starými rodičmi?
  2. Trávime dovolenku na Slovensku, inde v Európe alebo sme si vybrali nejakú exotickú destináciu?
  3. Budeme pri vode? Na horách?
  4. Cestujeme autom alebo iným dopravným prostriedkom?

Podľa toho s kým, kam a ako ideme, musíme prihliadať aj na to, čo si pribalíme do lekárničky. V prvom rade nesmieme zabudnúť zobrať lieky, ktoré užívame pravidelne. Aby sme nemuseli zbytočne brať veľa balení liekov, je najlepšie si lieky nadávkovať do praktického dávkovača. Treba však myslieť aj na nadávkovanie liekov na pár dní navyše, v prípade, že by sa dovolenka nepredpokladane predĺžila.

Ak ideme svojim autom, myslime nato, že treba prekontrolovať aj stav autolekárničky. U ľudí, ktorí trpia vážnejším chronickým ochorením (astmatici, kardiaci, diabetici a podobne) je dobré dať si u lekára prekontrolovať zdravotný stav. Ak cestujeme ďaleko a na dlhšie obdobie, na mieste je zvážiť aj návštevu zubára. Bolesť zuba, vie totiž riadne znepríjemniť dovolenku a ošetrenie zubu v zahraničí nás môže stáť nemalé peniaze.

Príručnú lekárničku si rozdelíme na dve časti – prvú časť predstavujú tie najnutnejšie lieky, ktoré si zoberieme do príručnej batožiny, aby boli ľahko dostupné. Do tejto kategórie patria lieky, ktoré musíme užívať pravidelne (dávka potrebná počas cestovania, pričom myslíme aj na možné predĺženie cesty), ďalej lieky proti bolesti, teplote, hnačke či nevoľnosti z cestovania.

 

 

Ak letíme lietadlom, najmä dlhší čas, je vhodné mať so sebou aj očné a nosné kvapky, keďže klíma lietadla môže sliznicu očí a nosa vysušovať. Druhú časť tvorí výbava na obdobie dovolenky, ktorú stačí mať v hlavnej batožine.

Pri ceste do krajín so zhoršenými hygienickými podmienkami, je dobré sa zaočkovať proti hepatitíde A a B. Je potrebné sa dať zaočkovať minimálne dva mesiace pred cestou. Ak sa rozhodneme pre dovolenku v niektorej z exotických krajín ako je Ázia, Afrika, Južná Amerika je vhodné dať sa zaočkovať aj proti brušnému týfusu a žltej zimnici. Netreba zabudnúť ani na preočkovanie proti tetanu, ak nie sme si istý treba u svojho lekára zistiť či máme ešte účinné preočkovanie.

Pred cestou samotnou je dobré posilniť imunitu prívodom vitamínov a minerálov. Ak cestujeme do exotických krajín alebo mávame na dovolenke tráviace probémy, najmä hnačky, myslime na prevenciu a už mesiac alebo najneskôr dva týždne pred dovolenkou užívajme probiotiká.

 

Základ cestovnej lekárničky  

  • lieky proti teplote a bolesti (paracetamol, ibuprofén)
  • pastilky proti bolesti hrdla
  • lieky proti hnačke (Endiex, Imodium, Smecta) a preventívne probiotiká (Dofi-Plus Akut – užívať pred i počas dovolenky)
  • liek proti kinetóze (nevoľnosti z cestovania)
  • prípravok na úľavu pri opuchnutých a boľavých nohách počas dlhého cestovania (Dermaplic hydrogélová náplasť na opuchnuté a unavené nohy)

  • rehydratačné vrecúška, resp. šumivé tablety (dehydratácia, úpal, hnačky)
  • voľno predajné 7-tabletkové. balenie protialergických liekov (v prípade poštípania včelou, akútnej alergie na slnko)
  • prípravok s opaľovacím faktorom SPF 30, s UVA aj UVB filtrami, v prípade slnečnej alergie prípravok s UV faktorom zabraňujúci vzniku alergickej reakcie na slnečné žiarenie (Allersun sprej)
  • prípravok v prípade vzniku alergickej reakcie na slnko (Allersun krém, Fenistil gél)
  • prípravok v prípade spálenia slnkom (Panthenol sprej)
  • Dermaplic chladivá hydrogélová náplasť pre deti (pri poštípaní alebo zvýšenej telesnej teplote)
  • dezinfekčný sprej (Dettol, Septonex), resp. roztok (Betadine) na škrabance a rany, ale      aj na prípadné plesne a hubovité kožné ochorenia
  • masť na drobné poranenia
  • sterilný obväz, rýchlobväzy rôzne veľkosti aj vode odolné, elastický obväz, leukoplast
  • repelent, gél po poštípaní hmyzom
  • teplomer, pinzeta, nožnice
  • antiseptické kvapky do očí, príp. kvapky do uší (najmä ak máte malé dieťa), kvapky do nosa
  • pre silných alergikov s možnosťou vzniku anafylaktického šoku balíček prvej pomoci: samovystreľovacie pero Epi-pen (adrenalín v auto injektore), kortikoid v tabletách, antihistaminikum v tabletách (druhogeneračný prípravok!)
  • lieky, ktoré užívate pravidelne podľa vlastnej potreby

 

Zoberte si aj príbalové letáky liekov a pred použitím si ich dobre prečítajte. Lieky udržujte v suchu, chlade a tme. Dobre vybavená cestovná lekárnička, ktorú máme na cestách so sebou, nám dodáva pocit istoty a v mnohých prípadoch je aj neoceniteľnou pomocou.

Autor: PharmDr. Juraj Fecsu, MSc.

Podobné články

Máte alergiu a plánujete dieťa? Pripravte pre neho vhodné prostredie
6 tipov, ako zatočiť s opuchnutými nohami
Alergia: dôkaz oslabenej imunity
Prvé jarné alergie sú tu
Nevzdávajte sa športu pre alergiu

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov