NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

02-12-2013

Ak užívate antibiotiká, nezabúdajte na probiotiká!

Antibiotiká sú lieky, ktoré sú účinné pri ochoreniach, spôsobených baktériami rôzneho druhu. Dnes sú antibiotiká používané až príliš často. Už pri slabších infekciách sú často uprednostňované pred menej radikálnou liečbou a oddychom na lôžku. A to najmä z dôvodu urýchlenia vyzdravenia.

Antibiotiká účinne vyhubia alebo zastavia rast patogénnych baktérií spôsobujúcich ochorenie. Zároveň rovnako pôsobia i na probiotické kultúry nášho tela, ktoré sú ale veľmi dôležité pre udržanie trvalého zdravia a pevnej imunity. Preto je pri užívaní antibiotík dôležitý zvýšený prísun a dopĺňanie probiotických kultúr v strave alebo v kapsulovej forme. Ideálne je užívať probiotiká s minimálne dvojhodinovým odstupom od užitia antibiotika. Odporúčané je užívať probiotiká vo zvýšenej miere nielen počas liečby, ale aj niekoľko dní po jej ukončení, čím sa dosiahne rýchlejšie znovuobnovenie črevnej či vaginálnej mikroflóry.

V prípade, že mikroflóra organizmu je narušená, probiotické kultúry sú prítomné len v nízkych počtoch, dochádza k vzniku nežiaducich účinkov antibiotickej liečby. Objavujú sa hnačky a tráviace ťažkosti. Sliznica gastrointestnálneho a urogenitálneho traktu sa stáva menej odolná voči premnoženiu patogénnych baktérií či kvasiniek. Preto po užívaní antibiotík nie sú zriedkavé opakované vaginálne a črevné infekcie. Odporúčanou kombináciou antibiotík s probiotikami je možné týmto ťažkostiam dobre predchádzať.

Liečbu antibiotikami je potrebné dobre zvážiť, pre organizmus je pomerne náročná a ľahšie infekcie je možné vyliečiť i bez nej. Nehovoriac o tom, že v súčasnosti nám pre finančnú náročnosť lekári často ani nerobia kultivačné vyšetrenia a teda nie je vylúčené, že infekcia často môže byť spôsobená nie baktériami, ale vírusom. A na vírusy antibiotiká nezaberajú…

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Prvé príznaky tehotenstva – II.časť
Byť zdraví, je najkrajší darček na Vianoce
Správna diéta pri kandidóze – cesta k vyliečeniu
Keď tráviace problémy pokazia dovolenku
6 vychytávok, ktoré si vziať na dovolenku k moru

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov