Blog - Alergia

16-04-2014

Senná nádcha alebo správne – peľová alergia – ako ju skrotiť?

Sezónna alergická nádcha sa často nesprávne ľudovo nazýva “senná nádcha”. Či už ju však pomenujete sennou alebo alergickou nádchou, prejavy sú rovnaké: upchatý nos, vodnatá nádcha, kýchanie, svrbenie a slzenie očí.

Ako prebieha?

Začína sa obyčajnými, no nekontrolovateľnými kýchnutiami. Kdekoľvek vás zasiahne – máte, jednoducho, smolu. Kýchnutia sú reakciou organizmu na alergén, ktorý sa snaží organizmus vypudiť z tela. Neľakajte sa, je úplne bežné niekoľkominútové neprestajné kýchanie. Následne sa spustí nádcha, resp. prudký výtok z nosa. A ten trvá niekoľko dní.

Peľovú alergiu neignorujte

Väčšina alergikov ju extra nerieši. Čas jej trvania pretrpia a potom zabudnú, že ju vôbec mali. Ako prišla, tak aj odišla. Maximálne si počas nádchy kúpili kvapky. Ako pri každej zdravotnej komplikácii, ktorá pretrváva dlhodobo, nikdy nie je na škodu navštíviť lekára. Dvojnásobne to platí pri sennej nádche, pretože jej neliečenie až v 80% prípadoch prerastie do astmy. To isté platí v prípade alergií. Čím viac ich ignorujete, tým sa stávate alergickým na čoraz viac alergénov. Takisto zo sezónnej nádchy je celoročná a zápaly dutín sú na dennom poriadku.

Ako si s poradiť so sennou nádchou?

Ak vás trápi tento problém alergickej nádchy dlhodobo, nebagatelizujte ho. Vyhľadajte lekára alebo si zaobstarajte potrebné lieky či nosové spreje. Spreje sú vhodnou voľbou pri sezónnych nádchach “ľahkého kalibru”. Siahnuť môžete napríklad po nosovom spreji Allerhin. Ak sa však váš stav zhoršuje, určite navštívte lekára.

Kde je ten pes zakopaný

Viete, čo spôsobuje vašu alergickú nádchu? Pozrite si naše peľové kalendáre a porovnajte si obdobie, kedy trpíte najčastejšie alergickou nádchou. Zrátajte si dve a dve a ľahko zistíte, čo ju presne môže zapríčiňovať. Nedajte sa odradiť, ale zahájte víťazný boj!

Podobné články

Ako pomôcť malému alergikovi ?
6 vychytávok, ktoré si vziať na dovolenku k moru
Alergia na peľ vám nemusí rozmazať celú jar
Rady, ako stráviť pobyt na slnku bez problémov
default
Peľové kalendáre