Blog - Živé baktérie

18-08-2011

Prečo užívať probiotiká počas tehotenstva?

Na organizmus ženy sú v tehotenstve kladené zvýšené nároky. V tomto období je mimoriadne dôležité posilňovať obranyschopnosť organizmu a vyhnúť sa prípadnej infekcií a chorobe.

V tehotenstve sa výrazne mení hladina ženských hormónov, s čím súvisia i výrazné zmeny vaginálnej mikroflóry. K týmto zmenám prichádza i pri každomesačnom cykle ženy. Zloženie mikroflóry súvisí aj od hladiny hormónov estrogénov. V tehotenstve je hladina estrogénov zvýšená, čo podporuje tvorbu glykogénu v bunkách pošvy. Tento cukor je potravou nielen pre laktobacily, ale aj pre kvasinky. A toto je príčinou, prečo ženy počas tehotenstva často opakovane trpia na vaginálne kvasinkové infekcie.

Laktobacily sú pozitívne pôsobiace baktérie vaginálnej flóry. Ich najvyššie zastúpenie je v zdravej vaginálnej mikroflóre. Udržujú kyslé pH (ideálne pH < 4,5) a tým bránia rastu patogénnych baktérií, spôsobujúcich infekcie. Laktobacily zároveň tvoria látky – laktacíny a baktericíny, ktoré potláčajú množenie patogénov.

Naopak kvasinky sú príčinou nepríjemných kvasinkových infekcií. Tieto sú v tehotenstve hrozbou. S ochoreniami tohto charakteru súvisí až 30 % predčasných pôrodov.

Keďže pozitívny efekt laktobacilov a probiotických kultúr pri prevencií i liečbe bakteriálnych vaginálnych infekcií je vedecky potvrdený, ich zvýšený prísun je v tehotenstve veľmi dôležitý nielen pre posilnenie črevnej, ale najmä vaginálnej mikroflóry.

Podobné články

Poznáte zásady užívania probiotík? Naozaj na nich záleží
Čo sú to probiotiká?
Zdravá OHSO čokoládka namiesto salóniek
Aký majú význam probiotiká?
Čo môžu poriešiť probiotiká?