Témy

Spýtajte sa odborníka


testy

Dobrý večer.Už 6rokov trpím na bolesti brucha,krče,migrénu a hlavne zápchu,ktorá je niekedy vystriedaná častým vyprázdňovaní-3x4za deň/nie hnačka/. Trpím nespavosťou,únavou,ľahkou anémiou a bolesťami klbov,nepokojnými nohami.

Pred tými 6 rokmi som začala chodiť gastroenterologovi, kde mi udali dg Crohnova choroba susp. Robili mi aj 2x kolonoskopiu a výsledok bol stále nejasný – to trvala 2roky a potom som tam prestala chodiť- začala som s tým všetkým žiť a na tie bolesti,krče atď.som si zvykla,ale teraz posledný rok je to už horšie a cítim sa ozaj zle.

Pred 2týždňami som bola na test potravinovej intolerancie,kde mi ako silne pozitívne vyšla intolerancia na lepok,kravské mlieko a vajcia. Stredne pozitívne vyšli pšenica,raž,ryža a kvasnice.

Celiakia test mi vyšiel negatívny,ale pri odbere krvi na anti gliadin IgA – negatívne a IgG pozitívne a preto by som sa Vás chcela spýtať,či sa v mojom prípade môže jednať o CELIAKIU a či mám ísť na gastroenterologické vyšetrenie. Za odpoveď a radu ďakujem. Dita

Pani Ditka! Vaše symptómy akoby sledovali „šlabikár“ špecialistov na celiakiu. Aby som priamo odpovedala na Vašu otázku, jednoznačne je treba kontaktovať lekára špecialistu – gastroenterológa. Najlepšie by sa malo jednať o lekára, ktorý sa venuje celiatikom a zaujíma o celiakiu.

 

Intolerancia na lepok ešte nemusí zmanemať, že ste celiatik, nakoľko alergia na lepok a celiakia sú dve rôzne ochorenia. Mnoho celiatikov trpí na laktózovú intoleranciu, výskyt celiakie je vyšší u pacientov s Crohnovou chorobou a protilátky IgG Vám vyšli pozitívne. Vaše príznaky ako aj podledné tri spomínané fakty môžu naznačovať, že sa jedná o celiakiu.

 

Malé percento celiatikov neprodukuje protilátky triedy IgA (ak ste celiatička, toto je dôvod prečo Vám celiatik test nevyšiel pozitívne).Neuvádzate odkiaľ pochádzate, ale odporúčam Vám navštíviť MUDr. Páva z Nemocnice Antolská v Bratislave. Celiakii sa dlho venuje a je to lekár, ktorý sa Vám bude venovať až kým nebude jasné o akú diagnózu sa jedná.

 

Je potrebné si od praktického lekára vypýtať odporučenie ku gastroenterológovi. Prosím informujte ma ako ste pokročili, budem rada ak Váš problém poriešia.