NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


zdravie-zeny

Dobrý deň, mávam často problémy s vaginálnymi mykózami. Pred asi mesiacom som bola znova preliečená a náhodou som u môjho zubára :D našla leták na probiotiká Dophilus. Všetko bolo v poriadku asi tri dni, dávala som si len 1 tabletku denne (Super Dophilus) ako prevenciu, aby sa mi nič znova nevratilo.

 

Popri tom som si ešte dávala čapíky GYNASTAN na vytvorenie prostredia pre probiotiká. Na tretí deň večer som mala taký biely výtok, nezapáchajúci skôr taký kyslý a je dosť hustý. Je to dosť nepríjemné, lebo trošku to svrbí, ale inak nemám nič začervenalé. Tak mi poraďte, čo mám robiť, či je to len dôsledok produkcie mliečnych baktérií…. Ďakujem za odpoveď

Pani Andrejka!
Skôr by som sa domnievala, že sa jedná o dôsledok podávania vaginálnych tabliet ako orálnych probiotík, teda probiotík Dophilus. Osobne nie som zástancom podávania vaginálnych tabliet s probiotikami a súčasného užívania kapsulí.

 

Jedno zaiste postačuje a baktérie z kapsulí sa dostávajú aj do vaginálneho prostredia. Gyntima čípky sú na trhu už dlho, no pravdupovediac donedávna na svojom obale nešpecifikovali aké bakteriálne kultúry sa v nich nachádzajú. Kyselina mliečna v nich obsiahnutá je produktom mliečnych baktérií a vo všeobecnosti je pre vaginálne prostredie prospešná ale nemusí byť vhodná na prežívanie baktérií v produkte, možnosťou je aj alergická reakcia na šalviový extrakt v čapíkoch.

 

Ťažko povedať, čo spôsobuje Váš výtok. Sekrét, ktorý popisujete vyzerá ako kvasinková infekcia, no nie som gynekológ, preto to neviem posúdiť. Ak sa obávate, že infekcia prepukla nanovo, otestujte sa prostredníctvom Kandida testu.