NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy - Živé baktérie

Spýtajte sa odborníka


23-11-2015 martin

Skladovanie probiotík

zive-bakterie

Dobry den, chcel by som sa informovat. Uzivam probiotika Colon Dophilus. Ako dlho mozu byt mimo chladnicky? Maju sa skladovat pti teplote 2 – 8 C. Co ak je v chladnicke teplota pod nulou a nizsie? Dakujem. Martin Toth

Dobrý deň.

Najskôr k otázke nižšej teploty. Probiotické baktérie Colon Dophilus sa nachádzajú v kapsuliach v lyofilizovanej forme. Jedná sa o proces sušenia, pri ktorom sa surovina najskôr zmrazí a cestou sublimácie sa odstráni ľad. Touto technológiou sa získa prírodný bakteriálny prášok bez zmeny morfologických či biochemických vlastností baktérií a v tejto forme si baktérie zachovávajú životnosť aj niekoľko rokov. Takže odpoveď na otázku mínusových teplôt je, že probiotikám v lyofilizovanej forme neuškodí.
K otázke vyššej teploty. K našim probiotikám sú pridávané kryoprotektanty. Tie sa pridávajú k surovine ešte pred procesom lyofilizácie a umožňujú prežitie probiotika pri teplotách 4°C – 22°C.
Pri teplote 4 ˚C si probiotikum zachováva počas celej expiračnej dobe deklarované množstvo živých kultúr v rovnakom množstve bez značného úbytku. Pri teplote 22 ˚C si probiotikum zachováva po dobu cca 5 mesiacoch adekvátne množstvo živých kultúr avšak po roku uchovávania pri izbovej teplote, počet živých kultúr prudko klesá. Probiotiká si potrebné množstvo živých baktérií vedia zachovať do 3 mesiacov mimo chladiaceho režimu.
Cieľom uchovávania v chladničke je teda to, aby bol deklarovaný počet baktérií aj na konci expiračnej doby výrobku. Keď však krátkodobo cestujete, nemusíte sa obávať. Rovnako sa nemusíte obávať ani toho, keď Vám chladnička zaštrajkuje a teplota pôjde pod 0°C.
Verím, že s našimi probiotikami budete spokojný a prinesú Vám želaný výsledok:)
Krásny deň prajem.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

16-11-2015 miroslav polka

H. pylori

zive-bakterie

zdravim,možem uživat preventivne 1x za den napr. helicid?mam helicobakter a po prvej liečbe sa nezničil,da sa vobec zničit?dakujem za odpoved.

Dobrý deň.

Neuvádzate či máte okrem infekcie baktériou H. pylori prítomné aj nejaké ochorenie gastrointestinálneho traktu. Preto Vám to vysvetlím možno trochu obšírnejšie:) Liečba infekcie H. pylori spočíva v podávaní troj- až štvor – kombinácie liečiv. Táto sedemdňová liečba zničí baktériu u 80%pacientov. 20%pacientov potrebuje preliečiť znova, 5-6% pacientov potrebuje i tretiu liečbu a infekcie sa nedokáže zbaviť asi len 2%pacientov. Je teda veľmi pravdepodobné, že patríte k 98% a potrebujete druhú alebo tretiu liečbu. Tá patrí do rúk skúseného gastroenterológa, ktorý zároveň odsleduje či Vám liečba zabrala.
Infekcia H.pylori patrí medzi najčastejšie infekcie. Táto baktéria má niekoľko kmeňov, s tým menej agresívnym kmeňom dokáže mnoho ľudí prežiť bez problémov celý život.  Problémom sú agresívnejšie kmene. Po preliečení infekcie H.pylori klesá riziko vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov až päťnásobne a riziko krvácavých stavov v tráviacej sústave až dvadsaťnásobne. Preto by som naozaj popremýšľala, či nestojí zato ešte infekciu preliečiť.
Pýtate sa na preventívne užívanie Helicidu. Helicid je liek s obsahom liečiva omeprazol. Toto liečivo zníži sekréciu žalúdočnej kyseliny. Kombinácia vysokej hladiny tejto kyseliny a prítomnosť H.pylori je predpokladom pre vznik žalúdočného vredu a atrofickej gastritídy, ktorá súvisí so zvýšeným rizikom rakoviny žalúdka. Takže keď si dáte Helicid, znížite síce kyslosť v žalúdku, nato aby sa však zlikvidovala samotná baktéria je potrebná vhodná kombinácia s antibiotikmi. Helicid sa dáva preventívne až po preliečení infekcie, aby sa predišlo agresívnemu pôsobeniu kyseliny na sliznicu žalúdka či pažeráka (v prípade ochorení ako gastroezofageálny reflux, či už existujúci žalúdočný alebo dvanástnikový vred) a tým spojeným nepríjemným príznakom (pálenie žáhy, grganie a pod…). Netreba zabúdať, že pri vhodnom používaní tohto liečiva predchádzte tomu, aby už existujúce ochorenie prešlo do zhubnej formy (rakovina žalúdka alebo pažeráka).
Takže moja rada znie, ísť k lekárovi, infekciu preliečiť a potom v závislosti od toho či máte nejaké ochorenie gastrointestinálneho traktu užívať Helicid. To posúdi Váš lekár. Vhodnou doplnkovou liečbou pri týchto ochoreniach je užívanie probiotík. Pozrite napr. Colon dophilus.
S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

16-11-2015 denisa

Probiotiká a hnačka

zive-bakterie

dobry den, uzivam proiotika adults dophilus ale stale mam hnacku, neupravila sa ani stolica ani travenie, mam intoleranciu na laktozu, moze to byt tym? dakujem za skoru odpoved

Dobrý deň.

Nepíšete ako dlho trvá hnačka, ani ako dlho užívate probiotiká. Probiotiká sa pri hnačkových ochoreniach používajú na obnovenie črevnej rovnováhy a to v dávke 2-3kapsuly denne. Užívate ich v tejto dávke? Vhodné je aj dať si popri tom niečo na dezinfekciu čreva. Skúste klasické aktívne uhlie – Carbosorb, ktoré v dávke 2 tablety užijete 3-4krát denne (odporúčam ho pred užitím rozdrviť). Toto uhlie na seba naviaže toxíny ktoré produkujú patogény vyvolávajúce hnačku (prípadne toxíny pochádzajúce z potravy pri diétnej chybe) a spolu s probiotikami obnoví mikrobiálne prostredie v čreve. Dajte odstup aktívneho uhlia a probiotika približne 2 hodinky.
Intolerancia laktózy patrí k častej príčine hnačkovitých ochorení. V prípade, že zjete niečo s obsahom laktózy, telo reaguje plynatosťou, bolesťou brucha a hnačkou. Vylúčila ste potraviny s obsahom laktózy? Skúsiť môžte aj enzým laktáza, ktorý dostanete kúpiť v lekárni a pomôže Vám stráviť laktózu v prípade, že ste neodolala alebo sa stravujete v prostredí kde nie ste si istá či jedlo laktózu neobsahuje. V prípade, že obmedzíte potraviny s obsahom laktózy, v prípadoch, že zjete potravinu s obsahom laktózy si dáte enzým laktázu a budete pravidelne užívať probiotiká, mala by sa Vám stolica i trávenie upraviť. Nezabúdajte piť dostatok tekutín. V prípade, že hnačka trvá dlhšie ako dva dni, sprevádza ju horúčka alebo nič z vyššie uvedeného nezabralo, vyhľadajte lekára.
S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

04-11-2015 Sofia lukacova

Tráviace ťažkosti

zive-bakterie

Dobrý deň ..mam 12 a trápia ma bolesti v bruchu da sa to nazvať aj kŕčami….mávam hnačky a pociťujem občas únavu ..neviem co by to malo znamenať.Bojim sa ze by to mohlo byt nieco vážne ….a zabudla som napísať este, ze ma občas nadúva

Ahoj Sofia.

Z toho čo si napísala viem ťažko na 100 % povedať o čo ide. Nieje potrebné sa hneď znepokojovať. Najlepšie by bolo odsledovať s čím súvisia tvoje problémy. Mávaš kŕče a hnačky po nejakom konkrétnom jedle? Čo chlieb, pečivo, mlieko, paradajky, čokoláda…? To, že nám občas nezapasuje nejaké jedlo a telo reaguje, je jeho normálna reakcia. Tu ti postačia probiotiká – to sú dobré baktérie, ktoré pomáhajú práve pri problémoch čo si popísala – hnačka, nadúvanie. Skús Children dophilus. Dávaj si 1 kapsulku denne, v prípade, že budeš mať spomínané problémy, daj si 2-3 kapsulky. Čo sa týka únavy, je logické, že keď telo s niečím bojuje (ak neznášaš nejakú potravinu a telo ju nevie stráviť), je unavené. Pri hnačke tiež strácaš vodu a to rovnako vedie k únave. Nezabúdaj preto ani na pitný režim.
Ak však mávaš tieto príznaky pravidelne, súvisí to s nejakou potravinou, je treba zasiahnuť. Môže ísť o nejaký druh potravinovej intolerancie – na lepok, na laktózu (mliečny cukor), histamín… Tieto intolerancie sa potom liečia zavedením špeciálnych diét, prípadne pridaním enzýmov, ktoré ti pomôžu stráviť potraviny čo ti robia zle. To či máš alebo nemáš nejaký tráviaci problém, zistí tvoj lekár. Preto ak tvoje problémy budú pretrvávať, utekaj za ním. Ak budeš mať akékoľvek ďalšie otázky, píš mi:)
Prajem ti krásny deň.

Katarína

07-10-2015 Zuzana Ilosvaiová

IBD u detí a probiotiká

zive-bakterie

Dobrý den prajem,

chcem sa opýtat ci možem davat dietatu -( ma 2 roky ) probiotika Dophilus Colon. Je u neho podozrenie na IBD no zatial su výsledky tak na hrane. Mohla by som prasok z kapusle vysypat do jedla? Su laktobacily takto odolne traviacim kyselinam? Dakujem velmi pekne

Dobrý deň.

Prípravok Colon dophilus je určený pre dospelých pacientov, v indikovaných prípadoch pacientom od 3 rokov.

Vo vašom prípade by som dieťatku podávala Infants dophilus plus so zvýšenou koncentráciou dobrých baktérií, ktorý je určený špeciálne pre detského pacienta. Tento prípravok je priamo v práškovej forme a môžete ho pridať do menšieho množstva vody alebo vhodnej potravy. Dávkovanie je 3x denne 0,5g (pribalená je odmerka, uľahčujúca dávkovanie). Po preliečení liekmi od lekára spolu s Infants dophilus plus, môžete prejsť na preventívne dávky Infants dohilus v dávke 3x denne 1g.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

1 / 44